Připojení karavanu na městskou vodu

Připojení karavanu na městskou vodu
Některé moderní kempy, případně jiná místa pro stání karavanů, ale i karavan určený pro bydlení trvalejšího chrakteru umožňují připojení vody, případně s tím souvisejícího odpadu. To sebou přináší nutnost technické úpravy karavanu a to nejen ve smyslu samotného připojení.

Připojení karavanu na městskou vodu je užitečné, pokud chcete mít neustálý zásobník čerstvé vody, aniž byste museli spoléhat na interní nádrž. To vám umožní pohodlnější provoz bez nutnosti ručního plnění a vyprazdňování nádrží. Zde je, co budete potřebovat a jak postupovat:

Co budete potřebovat:

  1. Přípojka na městskou vodu: Měla by obsahovat hadici s připojením pro běžnou vodovodní síť.

  2. Připojovací hadice: Hadice by měla být dostatečně dlouhá a odolná, aby vám umožnila dostat vodu z městského zásobování do karavanu.

  3. Regulátor tlaku: Regulátor tlaku je důležitý, protože městská voda může mít vyšší tlak než je vhodné pro interní systém karavanu. Regulátor tlaku zajistí, že voda bude proudit do karavanu s bezpečným tlakem.

  4. Přepínač zdroje vody: Některé karavany mají přepínač, který vám umožní snadno přepínat mezi městskou vodou a interní nádrží.

Postup:

  1. Příprava: Ujistěte se, že máte vhodné připojovací hadice a regulátor tlaku k dispozici.

  2. Připojení k vodovodní síti: Připojte hadici z městské vodovodní sítě k vaší karavanu. Ujistěte se, že je připojení zabezpečeno a utěsněno, aby nedocházelo k úniku vody.

  3. Připojení k regulátoru tlaku: Připojte regulátor tlaku k konci hadice na straně městské vody.

  4. Připojení k karavanu: Připojte druhý konec hadice k vstupu pro městskou vodu na vašem karavanu.

  5. Regulace tlaku: Nastavte regulátor tlaku tak, aby tlak vody byl vhodný pro váš interní systém. Obvykle se doporučuje tlak kolem 2,5 - 3,5 barů.

  6. Testování: Otevřete vodovodní kohoutek uvnitř karavanu a ujistěte se, že voda proudí správně a s dostatečným tlakem.

  7. Bezpečnost: Sledujte tlak a vodní proud, abyste se ujistili, že všechno funguje správně. Nepřepínejte příliš vysoký tlak, abyste zabránili poškození interního systému.

  8. Uzavření: Při odjezdu z místa připojení karavan od městské vody. Ujistěte se, že jste odpojili všechny hadice a zabezpečili je pro další použití.

Připojení karavanu na městskou vodu vám umožní mít neomezený přísun čerstvé vody během vašich cest. Buďte však opatrní a sledujte tlak vody, abyste zabránili případným problémům s interním vodním systémem karavanu.

 

Úvodem o připojení na městskou vodu

Některé moderní kempy, případně jiná místa pro stání karavanů, ale i karavan určený pro bydlení trvalejšího charakteru umožňují připojení vody, případně s tím souvisejícího odpadu. To sebou přináší nutnost technické úpravy karavanu a to nejen ve smyslu samotného připojení. Nestačí tedy jen karavan připojit příslušnými hadicemi, je potřeba počítat s tím, že ve vodovodním řadu bude běžný tlak vodovodního řadu a pro ten není náš karavan stavěný. Budeme muset tedy provézt určité úpravy.

 

 

Připojení ke zdroji vody

Nejprve se vybavíme připojovací hadicí s potřebnými koncovkami. Asi nebudeme sebou vozit zahradní hadici, je tuhá, neskladná a těžká. Vhodné je koupit hadici na cívce, která je upravená pro přepravu v karavanu. Připravíme si malý kufřík se všemi možnými a nemožnými redukcemi a koncovkami od hadičníku na všechny závity po redukce Gardena půl i tři čtvrtě coule, abychom nebyli v neznámém kempu nemile překvapeni, že sice máme všechno připraveno a jen se nemůžeme připojit na kohoutek. Nejuniverzálnější je adaptér připojení Hynect S, který umožní i připojení na hubici běžného vodovodního ventilu a tím načerpání vody i v místech mimo kemp.

 

Připojení ke karavanu

Protože běžný tlak ve vodovodním řadu se pohybuje někde mezi 4 a 6 bary, musíme jej už na vstupu do karavanu regulovat. Podle typu karavanu jsou ventily a ostatní zařízení stavěny na nízký tlak, u přívěsů do 1 baru, u aut s tlakovým čerpadlem do 3-3,5baru. v prodeji jsou jak regulátory tlaku, tak i praktické účelové servisní klapky s regulátorem tlaku a připojením půlcoulovou spojkou normy Gardena.

 

 

Přímé připojení nebo doplňování nádrže

Pro připojení vody máme dvě možnosti. Buď připojíme městskou vodu přímo do systému a vyřadíme vlastní čerpadlo, nebo doplňujeme permanentně nádrž a tak nadále využíváme vlastní čerpadlo. Při druhé variantě můžeme použít automatický dopouštěcí ventil, ovšem i tady platí, že tlak městské vody musí být regulován.

 

 

 

Nezapomínáme na expanzi

Pokud máme připojenou hadici připojenou přímo do systému, nesmíme zapomenout na nutnost montáže expanze, která nám vyrovná nárazy tlaku a hlavně pomůže uvolnění tlaku, který vzniká při ohřevu vody v bojleru. Voda se při ohřevu roztahuje a může způsobit poškození nízkotlakého zařízení. Na to se často zapomíná při neodborné instalaci bojleru.

 

 

Odpadní systémy

Pokud máme přívod vody, tak s tím souvisí i větší spotřeba, menší hospodárnost a protože se nám voda jen tak neztratí, musíme myslet i na to, kam s ní. Určitě pokud je možnost nebudeme běhat s odpadní nádrží. U aut je to ještě těžší, protože je nádrž zabudovaná pevně. Pokud je v kempu přípojka vody, asi bude možnost připojení na kanalizační systém. U těchto systémů ale není taková unifikace jako u přívodu vody a tak se karavanista musí připravit s ohledem na vlastní technické možnosti sám. V prodeji jsou různé neuvěřitelně flexibilní hadice v třícoulové velikosti, hrdla a přípojky.

 

Související zboží 

Adaptér připojení hadice Brunner Hynect S

Flexibilní připojení hadice například na kohoutek
 
 
 

Regulátor tlaku městské vody Lilie nastavitelný 1-4 bary

Stavitelný regulátor tlaku vody z veřejného vodovodu reguluje vstupní tlak do 15 bar na výstupní 1-4 bar podle potřeby. Mosaz, připojení 1/2°, 93 x 60 x 32 mm
 
 
 

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar x Gardena / hadičník 9

Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem
 
 
 

Přívod tlakové vody Colorado Reich s regulátorem tlaku bílý

 
 
 
 

Plovák s uzavíracím ventilem Comet pro vstup vody do kanystru

Přípojku umístíte do nádrže, ta zastaví přívod vody po naplnění nádrže na stejném principu jako u běžného splachovače
 
 
 
Odeslat článek známému   Vytisknout