Akumulátor v karavanu


Akumulátor v karavanu
Kategorie: Vše o elektřině v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

MT-gel 235 gelový akumulátor 235 Ah

Každý akumulátor by se měl vybírat s ohledem na použití a využití, při tom se porovnává cena, životnost, prostorové možnosti umístění, bezpečnostní parametry, rizika spojená s provozem, hmotnost v poměru s kapacitou, v neposlední řadě vliv nejen na životní prostředí, ale vlivy akumulátoru na interiér vozidla. Do nástavby vozu pořizujeme zásadně akumulátor trakční, určitě nebudeme pořizovat akumulátor, který je určený pro startování motoru. Trakční akumulátor umožňuje cyklické nabíjení a vybíjení malými proudy (např.odběry do 20A při kapacitě akumulátoru 100Ah) ve stovkách cyklů za sebou (první graf = srovnání startovací modré a trakční gelové baterie), kdežto akumulátor startovací je připraven dávat krátkodobě velké proudy pro startér, jehož zatížení se může pohybovat podle druhu vozu kolem 300A. S tím přímo souvisí i jeho životnost, protože pokud není akumulátor používán v souladu s jeho konstrukcí vyvinutou pro konkrétní účel, krátíme tím životnost akumulátoru.

srovnání startovací modré a trakční gelové baterieKromě toho můžeme mít starosti s využitím kapacity, protože každý akumulátor ztrácí časem svou kapacitu, chybně používaný akumulátor ztrácí svou kapacitu rychleji. Tím nejen ztrácíme finanční prostředky častějším nákupem akumulátoru, další finanční prostředky ztrácíme vozením zbytečné váhy, nutností častějšího nabíjení, v neposlední řadě můžeme postrádat chybějící kapacitu akumulátoru, o které si myslíme že ji máme a v rozhodující chvíli zjistíme, že nám chybí pro ovládání ohřevu vody, topení, nebo osvětlení. Pokud se rozhodujeme mezi akumulátory s umístěním do interiéru, měli bychom zvážit užití akumulátorů, jejichž elektrolytem je tekutá kyselina. Hlavním důvodem je její odpařování do interiéru, což může negativně působit na pohodu v interiéru, ale také na životnost dílů kolem baterie, korozi kovů, rozleptání ostatních elementů. Dalším důvodem je bezpečnost, v případě nehody se může akumulátor poškodit, vytékající kyselina může někoho poranit, nebo způsobit nenapravitelné škody.

Akumulátor instalujeme proto, abychom mohli využívat elektrickou energii tam, kde se není možné připojit na běžnou síť. Akumulátor disponuje omezenou kapacitou, tedy nemůžeme očekávat neočekávané, například že budeme neomezenou dobu využívat vysokoodběrové spotřebiče, jako je klimatizace, ohřev vody, topení apod. Čerpání většího množství energie z akumulátoru zmenšuje jeho kapacitu (rozdíl může být i kolem 10%), způsobuje rychlejší vybíjení. Další zátěží pro akumulátor jsou měniče napětí. Spotřebič za měničem napětí zatěžuje akumulátor v závislosti na vzdálenosti od akumulátoru 1/10 svého výkonu. Tedy 300W měnič odebere za hodinu nejméně 30Ah, s narůstající vzdáleností (např.délkou připojovacího kabelu) odběr narůstá.

Akumulátor nesmí být umístěn tam, kde by mohl přijít do kontaktu s plynem, tedy různé plynové schránky, plynové ventily a rychlouzávěry. Akumulátor by měl být zapojen do systému jištěný, nejlépe v jeho blízkosti. Jištění má odpovídat zatížení v elektrické instalaci. Akumulátor by měl být vybaven rychloodpojovačem pro případ nutnosti odpojení, například při zkratu nebo požáru. Místo odpojení by mělo být označeno, pokud vozidlo používá někdo jiný než uživatel. Pokud to není životně důležité, neodpojujeme akumulátor, je li v běhu alternátor a akumulátor je jediným místem pro uložení energie. Alternátor se může poškodit.

Hlavní výhody akumulátorů AGM / Gel proti běžným kyselinovým akumulátorům

Graf srovnává samovybíjení gelové baterie Exide a běžné startovací baterie.Více nabíjecích a vybíjecích cyklů, minimální samovybíjení (cca 80% zbylé kapacity po půl roce nečinnosti, 60% po 24měs. nečinnosti), výrazně nižší hmotnost a rozměry, může se pohybovat až kolem 50%, absolutní bezúdržbovost (kromě kontroly nabíjení), možnost použití v jakékoliv poloze, výrazně delší životnost, čistá a bezpečná manipulace. Graf srovnává samovybíjení gelové baterie Exide a běžné startovací baterie. Akumulátor AGM / Gel vyžaduje nabíjení linií (IUoU) při 12V 14,1 - 14,4V, při solárním provozu konstatních 14,2V. Akumulátor by se měl nabíjet optimálně 1/10 své kapacity, tady pro 100Ah akumulátor výrobce doporučuje nabíjecí proud 10A. Pro výměnu v obytných vozech za jiný originální kus to nebude problém, pro prvotní instalaci doporučujeme kontaktovat odborné servisy. Je třeba dávat velký pozor na podvybití akumulátoru. Podvybití akumulátoru pod 10,5V způsobí zkroucení článků, ztrátu kapacity a tím nenávratné zničení akumulátoru. Každá reklamace akumulátoru je akceptována, výrobce ji posuzuje, ale pokud reklamujete akumulátor se zkroucenými články po podvybití pod 10,5V, výrobce ji nevrací, ekologicky zlikviduje, ale účtuje náklady reklamace, tedy přepravní náklady a testování.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Držák na akumulátor, Držák pro přenášení akumulátorů eliminuje poškození, nebo znečištění. Pro baterie 110 - 190 mm

Držák na akumulátor Kunzer pro baterie 110 - 190mm

380,- Detail »


Box na akumulátor s krytem a upínacím popruhem,

Box na akumulátor s krytem a upínacím popruhem HABA 33 x 27 x 19,5 cm

439,- Detail »


Box na baterie s krytem a upínacím popruhem,

Box na baterie s krytem a upínacím popruhem HABA 41 x 20 x 19,5 cm

555,- Detail »


Trakční gelová baterie, Speciálně vyvinutý akumulátor pro rekreační vozidla. Jejich stavební technolgie nabízí vysokou vestavnou flexibilitu, je možné jej položit. Absolutně bezúdržbový, neuškodí ani vibrace nebo náklon. Vestavěná gelová technologie poskytuje velké možnosti pro moderní vozidla.

Trakční gelová baterie Exide ES 650 56Ah 278x175x190mm 20,8kg

5 210,- Detail »


Univerzální akumulátor, Duální AGM akumulátor pro startování a standardní odběr v karavanu, konstrukce dává jistotu bezúdržbovosti, možnost náklonu nebo položení, úsporu nabíjecího času, odolnost vibracím. Zabudovaná technologie AGM pokrývý rozsah výkonu od 450 do 900Wh.

Univerzální akumulátor Exide Dual AGM 50Ah 260x173x206mm 18,64kg

5 549,- Detail »


Trakční gelová baterie, Speciálně vyvinutý akumulátor pro rekreační vozidla. Jejich stavební technolgie nabízí vysokou vestavnou flexibilitu, je možné jej položit. Absolutně bezúdržbový, neuškodí ani vibrace nebo náklon. Vestavěná gelová technologie poskytuje velké možnosti pro moderní vozidla.

Trakční gelová baterie Exide ES 900 80Ah 350x175x190mm 26,8kg

5 829,- Detail »


Spirálový AGM akumulátor, Stabilní uzavřená bezúdržbová baterie s vynikajícími vlastnostmi pro volný čas i startování. Patentovaná technologie spirálových buněk. maximální výkon až 100procent kapacity, rychlá obnova různými nabíječkami, pevný elektrolyt bez odpařování. montáž v jakékoliv poloze, trvalý výkon i po delším stání, 15x méně citlivá na vibrace. Rozměr

254/245 x 175/172 x 200 mm, 19,5 kg

Spirálový AGM akumulátor Truma Optima YTS 4.2 55 Ah

5 773,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, AGM baterie s technolií Vrla je vyroben podle normy EN 60254-1. Ve srovnání s klasickými bateriemi má o 30 procent větší hustotu energie, nízkou hodnotu samovybíjení, nemá korozívní plyny, robustní konstrukci odolnou vibracím, nízkou spotřebu při nabíjení s faktorem 1,08, nehybný elektrolyt v případě rozbití, jsou bezúdržbové. Nabíjecí napětí 14,4 - 14,8V, udržovací nabíjení 13,5 - 13,8V, maximální nabíjecí proud 30 procent kapacity, 400 cyklů podle IEC/EN 60254-1

Trakční akumulátor pro karavany Elecs s technologií AGM 70 Ah

4 022,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, 278 x 175 x 190 mm, 22 kg.     Bezpečné a bezúdržbové akumulátory renomované firmy s technologií AGM (sklolaminátové akumulátory). Extrémně vysoké cyklické zatížení, optimální pro solární nabíjení a použití měniče. Dobé parametry při nízkých teplotách, např. zimní kemping

Trakční akumulátor pro karavany Mobile Technology s technologií AGM 90 Ah C 100

7 412,- Detail »


Trakční gelový akumulátor, Absolutně bezúdržbový palubní akumulátor s gelovou technologií. Určený pro denní spotřebu v obytném prostoru karavanu. Extrémně vysoké cyklické zatížení s výkonovou rezervou a optimální nasazení pro solární použití a připojení měniče. 353 x 175 x 190 mm, 26,8 kg

Trakční gelový akumulátor Mobile Technology MT-gel 90 Ah

8 007,- Detail »


Trakční gelová baterie, Speciálně vyvinutý akumulátor pro rekreační vozidla. Jejich stavební technolgie nabízí vysokou vestavnou flexibilitu, je možné jej položit. Absolutně bezúdržbový, neuškodí ani vibrace nebo náklon. Vestavěná gelová technologie poskytuje velké možnosti pro moderní vozidla.

Trakční gelová baterie Exide ES 950 85Ah 350x175x235mm 30kg

7 356,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, 353 x 175 x 190 mm, 29 kg.     Bezpečné a bezúdržbové akumulátory renomované firmy s technologií AGM (sklolaminátové akumulátory). Extrémně vysoké cyklické zatížení, optimální pro solární nabíjení a použití měniče. Dobé parametry při nízkých teplotách, např. zimní kemping

Trakční akumulátor pro karavany Mobile Technology s technologií AGM 110 Ah C 100

7 542,- Detail »


Spirálový AGM akumulátor, Stabilní uzavřená bezúdržbová baterie s vynikajícími vlastnostmi pro volný čas i startování. Patentovaná technologie spirálových buněk. maximální výkon až 100procent kapacity, rychlá obnova různými nabíječkami, pevný elektrolyt bez odpařování. montáž v jakékoliv poloze, trvalý výkon i po delším stání, 15x méně citlivá na vibrace. 325/317 x 165/158 x 238mm, 27,4kg

Spirálový AGM akumulátor Truma Optima YTS 5.5 75 Ah

7 188,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, AGM baterie s technolií Vrla je vyroben podle normy EN 60254-1. Ve srovnání s klasickými bateriemi má o 30 procent větší hustotu energie, nízkou hodnotu samovybíjení, nemá korozívní plyny, robustní konstrukci odolnou vibracím, nízkou spotřebu při nabíjení s faktorem 1,08, nehybný elektrolyt v případě rozbití, jsou bezúdržbové. Nabíjecí napětí 14,4 - 14,8V, udržovací nabíjení 13,5 - 13,8V, maximální nabíjecí proud 30 procent kapacity, 400 cyklů podle IEC/EN 60254-1

Trakční akumulátor pro karavany Elecs s technologií AGM 95 Ah

4 804,- Detail »


Trakční gelová baterie, Speciálně vyvinutý akumulátor pro rekreační vozidla. Jejich stavební technolgie nabízí vysokou vestavnou flexibilitu, je možné jej položit. Absolutně bezúdržbový, neuškodí ani vibrace nebo náklon. Vestavěná gelová technologie poskytuje velké možnosti pro moderní vozidla.

Trakční gelová baterie Exide ES 1350 120Ah 513x189x223mm 40kg

10 242,- Detail »


Trakční gelová baterie, Absolutně bezúdržbový palubní akumulátor s gelovou technologií. Určený pro denní spotřebu v obytném prostoru karavanu. Extrémně vysoké cyklické zatížení s výkonovou rezervou a optimální nasazení pro solární použití a připojení měniče. 513 x 189 x 223 mm, 40,7 kg

Trakční gelová baterie Mobile Technology MT-gel 130Ah

12 477,- Detail »


Trakční gelová baterie, Speciálně vyvinutý akumulátor pro rekreační vozidla. Jejich stavební technolgie nabízí vysokou vestavnou flexibilitu, je možné jej položit. Absolutně bezúdržbový, neuškodí ani vibrace nebo náklon. Vestavěná gelová technologie poskytuje velké možnosti pro moderní vozidla.

Trakční gelová baterie Exide ES 1600 140Ah 513x223x223mm 47kg

11 508,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, Baterie s gelovým elektrolytem v pouzdru z polypropylenu je zcela bezúdržbová stačí zapojit a nabíjet. Velmi malá míra samovybíjení, nehybný elektroly, samovybíjení méně než 2 procenta za měsíc, bez egresívních plynů, robustní konstrukce odolná vibracím

Nabíjecí napětí 14,3 - 14,5V, udržovací nabíjení 13,4 - 13,7V, maximální nabíjecí proud 30 procent kapacity, 700 cyklů podle IEC/EN 60254-1

Trakční akumulátor pro karavany Elecs s gelovou technologií 90 Ah

5 065,- Detail »


Trakční gelová baterie, Absolutně bezúdržbový palubní akumulátor s gelovou technologií. Určený pro denní spotřebu v obytném prostoru karavanu. Extrémně vysoké cyklické zatížení s výkonovou rezervou a optimální nasazení pro solární použití a připojení měniče. 513 x 223 x 225 mm, 47,8 kg

Trakční gelová baterie Mobile Technology MT-gel 155Ah

15 978,- Detail »


Trakční akumulátor pro karavany, Baterie s gelovým elektrolytem v pouzdru z polypropylenu je zcela bezúdržbová stačí zapojit a nabíjet. Velmi malá míra samovybíjení, nehybný elektroly, samovybíjení méně než 2 procenta za měsíc, bez egresívních plynů, robustní konstrukce odolná vibracím

Nabíjecí napětí 14,3 - 14,5V, udržovací nabíjení 13,4 - 13,7V, maximální nabíjecí proud 30 procent kapacity, 700 cyklů podle IEC/EN 60254-1

Trakční akumulátor pro karavany Elecs s gelovou technologií 235Ah

12 775,- Detail »


Trakční gelová baterie, Absolutně bezúdržbový palubní akumulátor s gelovou technologií. Určený pro denní spotřebu v obytném prostoru karavanu. Extrémně vysoké cyklické zatížení s výkonovou rezervou a optimální nasazení pro solární použití a připojení měniče. 518 x 291 x 242 mm, 70 kg

Trakční gelová baterie Mobile Technology MT-gel 235Ah

20 074,- Detail »Nahoru