Co umí plyn..


Co umí plyn..
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Zásady bezpečnosti provozu plynových zařízení v karavanu

Neříká se mi to dobře, vypadá to jako věčné mentorování, ale i cizí neštěstí dokáže v člověku probudit nějaký pud sebezáchovy. Když se někde něco stane, tak to v člověku více či méně probudí obavu, jestli to nebezpečí nehrozí i jemu, nebo jeho blízkým. Přitom někdy stačí opravdu málo, pár korun investovaných do správné instalace a někdy více do správných spotřebičů.

Každodenně se setkávám s lidmi, kteří nějakým způsobem řeší plynové spotřebiče do karavanu. To co slýchám, ty kombinace, rozvody plynu v hadicích, po domácku vyrobená topení, míchaný vysokotlak a nízkotlak, měděné trubky i s revizí plynu, spotřebiče bez pojistek a další, to pak mám strach jet do kempu, kde je našlapaný karavan na karavanu a opravdu vybírám, kdo vedle mne stojí, jak je daleko a odhaduji, co má v karavanu nainstalováno. Jak se šíří požár v karavanu, si ukážeme příště. Německý Feuerwehr to testoval na karavanu a až to uvidíte, hned se zvednete a poběžíte pro práškový hasičák.

Řekněme si několik bezpečnostních zásad, abyste mohli večer v klidu usnout:

 • Měděné trubky na rozvodu jednoznačně NE. Důvodem je, že měď ve spojení se železem může utvořit článek, a spoj prostě vyrezne zrovna ve chvíli, kdy nás to ani nenapadne.
 • Hadice v rozvodu smí být jen mezi regulátorem a plynovou lahví v nejnutnější délce
 • Ve některých starších karavanech byly rozvody plynu bez regulátoru. Když už se s takovým veteránem nemůžete rozloučit, používejte připojovací hadice určené pro vysoký tlak. Takové hadice ale v našich prodejnách s kempingovým sortimentem NENAJDETE !
 • Pokud musíte použít kombinaci 30 a 50 mbar, vkládejte regulátor tlaku z 50 na 30 mbar na potrubí.
 • Do spotřebičů pouštějte jen předepsaný tlak. Může se stát, že nebude fungovat správně, nebo hrozí jeho poškození.
 • Kontrolujte u topení termostatickou regulaci. Pokud nastavíte topení tak, aby plameny byly na hranici zhasnutí, mělo by topení po krátkém ohřátí termostatu zapalovačem zhasnout. Jestliže nefunguje správně termostat, vyměňte jej, nebo u topení pod 1981 rok výroby nahradit jiným (topením).
 • Pokud pořizujete nové vařiče, kupujte zásadně jen s termoelektrickým jištěním.
 • Používejte správný regulátor tlaku tzv. Sicherheitregler, který má schopnost upustit plyn při přetlaku plynu.
 • Pokud kupujete nový regulátor, žádejte regulátor s manometrem, kde si můžete kdykoliv sami kontrolovat těsnost systému.

Na obrázku nahoře vidíte následky exploze plynu bez požáru. Když jsem to viděl, tak mě to prostě vzalo. Přitom pro bezpečnost stačí tak málo. Jen pro ilustraci (řádově): metr ocelové trubky něco přes stovku, regulátor Sicherheitregler přes 200, s manometrem kolem 500. Hadice kolem stovky, nejdražší je blokový ventil podle počtu uzávěrů řádově od 5 do 8 set. K tomu propojovací fitinky a když to dobře uděláte, nebo necháte udělat, můžete bez obav usnout. A já vedle vás taky.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Ocelová trubka plynová, pozinkovaná, Ocelová trubka plynová,pozinkovaná 8 mm,cena za 1 metr

Ocelová trubka plynová, pozinkovaná x cena za 5 metrú

698,- Detail »


Příchytky plynových trubek, Příchytky plynových trubek s gumovým podložením

Příchytky plynových trubek GOK 8mm s gumovým profilem 5 kusů

136,- Detail »


Plynová hadice pro střední tlak, Systémová hadice se může použít na propojení regulátoru a trubky, ale také pro připojení spotřebiče do systému, je odolná do -30st. C, maximální tlak 6 bar. Gumová hadice je vyztužená textilní vrstvou, rozměr hadice 6,3 x 3,5 mm

Plynová hadice pro střední tlak GOK s maticemi levý a pravý závit RVS 8 délka 75 cm

179,- Detail »


Průběžný regulátor, Průběžný regulátor je třeba použít na snížení tlaku do spotřebičů, pokud jsou pro 30 mbar a my máme v systému starších 50 mbar. Nikdy se nesmí připojit přímo k bombě! - 2 x šroubení 8 mm, průtok max. 0,8 kg/h., integrovaný bypas ke kontrole těsnosti plynu.

Průběžný regulátor Truma z 50 mbar na 30 mbar

1 680,- Detail »


Regulátor tlaku, Speciál regulátor pro obytné přívěsy,50 mbar s pojistným ventilem. Pojistný ventil je zařízení, které v případě poruchy na regulačním zařízení, při níž dochází k pomalému zvyšování výstupního tlaku, odvede plyn na bezpečné místo.

Regulátor tlaku GOK pro karavany pojistný 50 mbar

348,- Detail »


Regulátor pro karavany, Pojistný ventil je zařízení, které v případě poruchy na regulačním zařízení, při níž dochází k pomalému zvyšování výstupního tlaku, odvede plyn na bezpečné místo.

Regulátor pro karavany GOK EN61 30 mbar 0,8 kg/hod bez manometru s pojistným ventilem

391,- Detail »Nahoru