Jak dopojíme nádrž k vodnímu systému


Jak dopojíme nádrž k vodnímu systému
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Dotaz od zákazníka

Prosím o radu a případně bych potřebné u Vás zakoupil. Již jednou jsem Vám kdysi psal, že vlastním karavan Hobby 440Sfe z roku 2000 a že mám problém s malým objemem nádrže na užitkovou vodu. Po Vaší radě a po prostudování Vašich stránek Vás prosím o konkrétní návrh řešení. Zvolil bych asi tak 70 L nádrž, kterou bych umístil pod sezení hned za kolem. Nádrž by měla mít nahoře vstup se závitem (je to cca 60mm průměr) na nasazení čerpadla s bajonetem a pak bych si představoval druhý vstup z venku karavanu, kdeby bylo šroubovací víčko na dolévání. Stávající (modrou) mobilní nádrž bych zrušil a stávající potrubí na konci s bajonetem prodloužil do nové nádrže. Prosím o případnou korekci. VH

Možné řešení

Vážený pane, rozdělme si problém na jednotlivé části. Pomineme výběr nádrže a její umístění. Budeme se nyní věnovat její funkčnosti.

Nalévací hrdlo

Nalévací hrdlo může být běžné, otočné, s bajonetem, podobné, jako známe z osobních vozů. Je opatřeno zámkem, odvzdušňovacím otvorem a vývodem pro hadici 40 mm. Na obrázku ale vidíme jinou, velmi zajímavou alternativu nalévacího zařízení, jenž má také zámek, vývod 40 mm, ale eliminuje nectnosti klasického uzávěru, jenž vyžaduje speciální nalévací trychtýř. Trychtýř, který je vidět na obrázku schováte po otočení dovnitř schránky. Navíc v případě potřeby můžete přikoupit formátově stejná zařízení ( účelové servisní klapky ), jako plynové rychlospojky, kombinované zásuvky. Vývod hrdla do nádrže vedeme flexibilní hadicí 40 mm 300/256, kterou můžeme ohýbat téměř o 180°. Spoje vždy stahujeme páskou. Odvzdušňovací otvor můžeme odvádět zpět do nalévacího hrdla, v případě propojení dvou nádrží odvzdušnění rovněž propojíme. Hrdlo 300/659 (nahoře) nemá vstup pro odvzdušnění, ale to můžeme vyvést kamkoliv, nebo jej nahradit podobně, jako se to dělalo u škodovek stodvacítek stočením asi dvo u metrů hadice.

Průchodky

Veškeré prostupy, jak vodu tak elektřinu skrz nádrž provádíme do těla, nikoliv do víka a používáme přitom průchodky, které ve standardním provedené najdeme v sekci hadice, pro fajnšmekry na jiné systémy například Uniquick, najdeme potřebné v kategorii. Průchodky se na předem promyšlené místo, na které dosáhneme zevnitř čistícím otvorem, abychom mohli utáhnout matice. Na kabel se nevyrábí speciální průchodka, zpravidla jsme použili poloviční průchodku na vodu montovanou obráceně a vršek průchodky přetmělit např. sanitárním silikonem (Průchodky se vyrábí ve více průměrech a slouží i k propojení více nádrží. Čím mají větší průměr, tím se rychleji dopouští druhá nádrž. Pokud zvolíme malý průměr, budeme čekat na přepuštění, i když je zdánlivě první nádrž už plná.) Čerpadlo nasadíme na hadici, sesvorkujeme a délku hadice nastavíme tak, aby se čerpadlo jen jemně dotýkalo dna nádrže, nebo téměř ne. Když se bude dotýkat moc, bude mít tendence se klonit. Když bude vůle velká, nevyčerpáme nádrž do úplného prázdna. Na druhý konec průchodky nasazujeme hadici, která jde přímo k ventilu, případně větvíme k teplé vodě. Pokud používáme tlakové čerpadlo, je třeba mít instalován průchozí hadicový uzávěr vody, který zavřeme zejména na cestu, aby ne došlo při nějaké poruše systému k úniku vody do interiéru.

Umístění a upevnění

Nádrž umisťujeme pod podlahu nebo dovnitř na podlahu. Už umístění limituje použití čerpadla, pokud je nádrž pod podlahou vně karavanu, potřebujeme se dostat pravidelně k čerpadlu a při tomto umístění je přístup hodně ztížený. Musíme použít tedy čerpadlo membránové, které má do určité výšky samonasávací schopnost. Užijeme li membránové čerpadlo, máme po starostech s připojením přívodu prudu. Výrobci zpravidla do přívěsů používají čerpadla ponorná, do aut čerpadla membránová (tlaková). Tlaková čerpadla sice vytvářejí tlak větší než čerpadla ponorná, ale jmenují se tak proto, že jsou spínaná jako domácí vodárky poklesem tlaku. Pokud umisťujete nádrž pod vozidlo, můžete použít speciální stavitelné pásy 300/075. Mají jednoduchou a pevnou konstrukci a jsou určeny pro nádrže do hmotnosti 150 kg. Materiál je oplastovaná ocel. Při nákupu je třeba postupovat logicky od hrdla přes čerpadlo až po vypouštění, abychom na nic nezapomněli. U nás najdete vše co pro montáž potřebujete, ceny jsou rozumné, zboží kvalitní, určené speciálně pro montáže do karavanů, tak se nevyplatí někde běhat a kupovat někdy i dražší náhražky.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Uzamykací nalévací hrdlo, 15 x 14,5 mm

Uzamykací nalévací hrdlo Carysan 40 mm s víkem

827,- Detail »


Plnící hrdlo nádrže, Velmi zajímavé nalévací hrdlo, ten šuplíček jako trychtýř, který je vidět na obrázku se otočením vejde do skříňky a ve vodorovné poloze pak můžete nalévat vodu přímo z nádoby.  Velikost tak jako celá kolekce ( venkovní sprcha, venkovní sprcha, venkovní zásuvka 220 kombinovaná s TV a SAT, plynová rychlospojka) 135 x 10 cm.

Plnící hrdlo nádrže x otvor 135 x 99mm

920,- Detail »


Uzamykací nalévací hrdlo, Nalévací hrdlo na vodu dlouhé provedení, 2 klíče

Uzamykací nalévací hrdlo FAWO průměr 40 mm

484,- Detail »


Hrdlo nádrže nalévací uzamykatelné, Pro hadici 40 mm, vestavná hloubka 80 mm, barvy černá nebo bílá

Hrdlo nádrže nalévací uzamykatelné Fiamma bílé

480,- Detail »


Spirálová hadice, Spirálová hadice pro vstupní otvor nádrže

Spirálová hadice FAWO 40 mm vnitřní průměr

112,- Detail »


Průchodka nádrže 90 stupňů pro hadici 2 x 10 - 12 mm, K umístění čerpadla do nádrže

Průchodka nádrže 90 stupňů pro hadici 2 x 10 - 12 mm x

78,- Detail »


Průchodka nádrže rovná pro hadici 10 - 12 mm, K umístění čerpadla do nádrže

Průchodka nádrže rovná pro hadici 10 - 12 mm x

78,- Detail »


Průchodka nádrže pro hadici 10 - 12 mm, Rovná 10/12 mm

Průchodka nádrže pro hadici 10 - 12 mm x

84,- Detail »


Průchodka nádrže 90 stupňů na hadici 1 x 10 - 12 mm,

Průchodka nádrže 90 stupňů na hadici 1 x 10 - 12 mm x

91,- Detail »


Souprava k upevnění nádrže na podvozek, Souprava k připevnění nádrže k podvozkům,podlahám apod. Nosnost pásů až 150 kg, délka 450cm. Kompletní set není třeba nijak upravit.

Souprava k upevnění nádrže na podvozek x snadná montáž

436,- Detail »Nahoru