DuoControl (CS) - Secumotion - Monocontrol


DuoControl (CS) - Secumotion - Monocontrol
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-01-31
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Speciální regulátory pro karavany

Rozdíly mezi speciálními regulátory
             provoz i během jízdy    přepínání lahví 
Monocontrol CS          ano        jen s Duocomfort
Duocontrol CS           ano          ano
Caravan regulátor         ne           ne
Secumotion            ano        jen s Duocomfort
Duo-Control            ne           ano

Duo-Control jen pokud karavan stojí!

Aby v tom nebylo pořádně jasno, Truma vyvinula další systém regulátoru. Nazvala jej Duo-Control. Vzhledově vypadá jako SecuMotion, ale podobnost je jen náhodná a navíc ten už se nevyrábí. Ta vychází z podobnosti konstrukce, a to je pevná montáž regulátoru na ocelovou trubku a následné připojení k plynové bombě vysokotlakými hadicemi.

Tady podobnost se SecuMotion končí

Začíná podobnost s dřívějšími systémy jako je Duomatic, nebo Triomatic, které se kupují proto, aby rozespalý kempující nemusel v noci vstávat a jít přepínat mezi láhvemi, nebo co je ještě horší, přehazovat regulátor z jedné láhve na druhou. Plyn totiž se železnou pravidelností dochází v noci, a se zlomyslností sobě vlastní, když je venku třeba deset pod nulou, samozřejmě za předpokladu zimního kempování. To je pak manipulace s plynem opravdovým zážitkem. Zákazníci vždycky s gustem popisují, jak poslední těsnení prokluzuje mezi prsty, aby se schovalo do sněhu, přičemž tuhnou prsty, skrz pyžamo to taky pěkně pofukuje, není vidět na krok, baterka skomírá, za těch 20 minut, co to zvládá se slušně probudí, ale můžeme říci, že to patří ke kempování. Hlavně pro mladé to není žádný problém. Takže jak jsem se zmínil, podobně jako jiné systémy Duo-Control přepíná automaticky z prázdné láhve na plnou.

Všechny varianty Duo-Control

Stav přepnutí je možno kontrolovat. DuoControl se vyrábí narozdíl od SecuMotion v obou variantách 30 i 50 mbar i s adaptéry pro 8 nebo 10 mm systémového vedení. DuoControl je schválen pro použití v celé EU podle normy 13786. Pro DuoControl není problém ani větší spotřeba plynu, je stavěn až na průtok plynu 1,5kg za hodinu. Podobně jako u SecuMotion je připojení lahví vysokotlakými hadicemi s různými evropskými koncovkami. Lze tedy podobně jako u SecuMotionu koupit více hadic a podle národních plynových koncovek tyto hadice libovolně přehazovat. Truma s těmito hadicemi kryje celou Evropu. Truma k tomu dodává i klíč. DuoControl se montuje napevno na stěnu, čímž se dá ušetřit i místo a v každém případě je montáž hadice narozdíl od rozměrného regulátoru uživatelsky přívětivější.

DuoControl disponuje snadným přepínáním lahví na vlastním regulátoru. Duo-Control disponuje vlastním připojením pro test těsnosti. Není třeba dalších přípravků. Duo-Control se dá dovybavit podobně jako SecuMotion dalšími doplňky pro vyšší komfort, například EisExem, plynovým přepínačem, nebo ukazatelem stavu.

Kdy za jízdy a kdy ne?

Pro všechny vozy přihlášené od roku 2007 platí, že mohou topení používat za jízdy, jen jsou li vybaveny SecuMotion, Monocontrol nebo Duocotrol CS. S Duo-Control, tedy s regulátorem, o kterém nyní píši, je dovoleno provozovat topení jen při stání.

Pro vozidla vyrobená před rokem 2007 platí jakási výjimka, že mohou topit během jízdy, i když jsou vozidla Duo-Controlem vybavena dodatečně. Nad tím zůstává trochu rozum stát, ale jsme v Evropě a ne všechno tady vychází z čisté logiky. Úplně jinak je to ve Francii, kde prostě bez výjimky, pokud nemáte ve voze SecuMotion nebo Duocontrol CS, nesmíte za jízdy topit vůbec. Navíc místo této podivné výjimky mají další, a to že vozidlo musí mít první přihlášení po 1.1.2006.

Tlaková hadice bez bezpečnostního ventilu

Hadice pro caravanregulátor bez ventilu

Všechny zmíněné regulátory se od dřívějších liší tím, že regulátor není přišroubován na plynové láhvi, ale na hadici. Pokud není hadice určena pro provoz během jízdy, může být standardní. Pokud se užívá během jízdy, musí být vybavena bezpečnostním uzávěrem, který v případe nenadálé události plyn uzavře.

Tlaková hadice s bezpečnostním ventilem

Hadice s bezpečnostním ventilem

Pro provoz regulátoru Monocontrol CS, Duocontrol CS a Secumotion, jakož i pro všechny regulátory určené pro provoz během jízdy se smí použít pouze hadice s bezpečnostním ventilem. Hadice podléhají přísnému režimu výměny nejpozději po 10 letech provozu.

Upozornění a technická data

DuoControl není určen (v SRN) pro mobilheimy a pro profesionální použití.

Technická data
 • Vstupní tlak: 0,6 - 16 bar
 • Výstupní tlak: podle varianty 30 nebo 50 mbar
 • Průtok max : 1,5 kg/h
 • Vstup závit M20 x1,5 venkovní
 • Výstup závit 8 mm nebo 10 mm

Tak takhle ne!

Tak takto ne. Na obrázku vidíte sestavu, kterou je schopen spáchat český kutil (doufám, že ne certifikovaný plynař) Na plynovou hadici napáskuje levné regulátory bez bezpečnostních ventilů, které jsou určeny pro provoz spotřebičů, místo regulátorů pro karavan. Neumím si představit smysl takového systému. Pravděpodobně se má jedna lahev uzavřít a druhá otevřít, nebo otevřít obě a čerpat plyn z obou současně? Pokud demontuji jeden regulátor a nechám druhý ventil u bomby otevřený, nevím, jestli neprochází plyn z druhé bomby zpět prvním regulátorem. Je možné že ano, protože sousedé v kempu upozorňovali majitele tohoto zařízení, že je kolem něj silně cítit plyn. A to neměl v nijak extrémně starém autě, ale asi šlo o nějaký individuální dovoz. Proto využijte vaše znalosti nejen k své sestavě, ale pozorujte i co se děje kolem vás. Taková neskutetečně diletantská sestava ohrožuje nejen majitele, ale i toho, kdo se nachází v blízkosti.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Regulátor plynu, Regulátor umožňuje za určitých podmínek topení v obytných autech or roku výroby 2007 během jízdy

Regulátor plynu Truma Monocontrol CS vertikální 30mbar

3 106,- Detail »


Regulátor plynu, Regulátor umožňuje za určitých podmínek topení v obytných autech od roku 2007 během jízdy

Regulátor plynu Truma DuoControl CS vertikální 30mbar

4 607,- Detail »


Inteligentní regulátor plynu pro dvě bomby, Inteligentní regulátor plynu ke stěnové montáži umožní automatické čerpání plynu z prázdnější láhve. Ostatní podrobnosti o produktu se dočtete v návodu k instalaci, který je na této stránce ke stažení.

Inteligentní regulátor plynu pro dvě bomby Truma DuoControl 30mbar

3 732,- Detail »


Caravan regulátor, Se stěnovým upevněním vertikálně a připojením na lahve s kapalným plynem do 14 kg obsahu, připojení vysokotlakou hadicí 20 x 1,5 mm. Regulátor s integrovanou ochranou proti přetlaku. Typ EN61DS (výkonový stupeň 3) je 30 mbar, výkonový stupeň 3, KLF x G1/4 LH-KN. Průtok max. 1,5 kg/hodinu. Se zkušebním ventilem.

Caravan regulátor GOK typ EN61DS s možností připojení testeru 1,5 kg/h

1 032,- Detail »


Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory, Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory se specifickou národní normou závitu pro regulátory Secumotion, DuoControl CS, MonoControl CS a Duocomfort s pojistkou pro topení během jízdy. Podrobné informace o možnosti provozu plynových spotřebičů naleznete u jednotlivých regulátorů. 
Věnujte zvýšenou pozornost národní koncovce při výběru hadice. Příslušné regulátory naleznete v pravém sloupku.

Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory Truma 450mm G8 s českou a slovenskou normou závitu bomby

1 128,- Detail »


Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory, Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory se specifickou národní normou závitu pro regulátory Secumotion, DuoControl CS, MonoControl CS a Duocomfort s pojistkou pro topení během jízdy. Podrobné informace o možnosti provozu plynových spotřebičů naleznete u jednotlivých regulátorů. 
Věnujte zvýšenou pozornost národní koncovce při výběru hadice. Příslušné regulátory naleznete v pravém sloupku.

Vysokotlaká hadice pro nástěnné regulátory Truma 750mm G8 s českou a slovenskou normou závitu bomby

1 177,- Detail »


Hadice pro regulátor, Hadice pouze pro použití s regulátorem Caravan typ EN71 nebo EN61 s německou koncovkou.

Hadice pro regulátor Truma Duo Control 450mm s německou normou závitu bomby

518,- Detail »


Hadice pro regulátor, Hadice pouze pro použití s regulátorem Caravan typ EN71 nebo EN61 s německou koncovkou.

Hadice pro regulátor Truma Duo Control 750mm s německou normou závitu bomby

562,- Detail »Nahoru