Expanze proti defektu vodního hospodářství


Expanze proti defektu vodního hospodářství
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

někdy chybí i v novém karavanu.

Expansní nádoba

Vyrovnávač tlaku, neboli expanzní nádoba 300/121 slouží k vyrovnání tlaku ve vodním systému. Buď je určen jako doplněk k tlakovému vodnímu čerpadlu, aby se čerpadlo po nepatrné změně tlaku nereagovalo sepnutím tlakového spínače, nebo chrání systém a zejména ohřívač vody, aby nebyl vystaven nepřiměřeným tlakům způsobeným změnami teplot a následným rozpínáním kapalin. Stlačitelný vzduch v nádobě tyto tlaky eliminuje na minimum. Nejlevnější základní na obrázku vlevo je jednoduchá nádobka se zavzdušňovacím šroubem. Montuje se nastojato a musí obsahovat většinu objemu jen vzduch.

Expanzní nádoba Fiamma

O něco dražší variantou je výrobek firmy Fiamma 300/110 , obsahuje měch, který je třeba podle potřeby dofouknout. Měch se nesmí foukat na větší tlak, než vyvíjí čerpadlo, jinak by ztrácel význam. Ideální je tlak o 0,2 baru menší, ne vždy je ale možné jej změřit. Měch se nafukuje při prázdné nádobě expanze. Počítáme s tím, že v expansi zůstala voda, kterou bude měch vytlačovat, tak musíme umožnit vodě odtéci.

Expanzní nádoba Shurflo

Pro čerpadla Shurflo je určena expanze 300/129, i když to není dogmaticky dáno. Můžeme do systému použít jakoukoliv expanzi, ale patrioti si jistě koupí od stejného výrobce, od kterého má osazené čerpadlo. Nepodceňujte funkci expanze, překontrolujte, zda ji máte v systému nainstalovanou. Mnoho výrobců karavanů ji v rámci snížení nákladů neosazuje, ovšem její absence se může projevit v následném defektu, například poškození ventilu nadměrným tlakem, poškození nádoby ohřívače, pokud není osazena přetlakovým ventilem, povolení některého spoje vodního vedení a v neposlední řadě se může zbytečným častým spínáním poškodit spínač tlakového čerpadla. Expanzní nádoba prodlouží intervaly spínání a umožní čerpat natlakovanou vodu do objemu expanze bez sepnutí spínače. Za trochu peněz si ušetříte mnoho následných starostí.

Schéma zapojení expanze

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Expanzni nadoba, VYROVNÁVAČ TLAKU   S T spojkou   zajišťuje stejnoměrný tlak vody.Zvlášť nutné pro použití tlakových čerpadel,vhodné i při instalaci ohřívačů teplé vody.Vyrovnává tlaky a chrání zařízení před poškozením přetlakem a podtlakem. Max. tlak 5 bar

Expanzni nadoba KELLER pro vyrovnání tlaku systému

432,- Detail »


Expanzni nadoba A20, Ideální doplněk každého tlakového čerpadla. Pravidelně uzavírá vodu a optimalizuje spínací cykly. Zajišťuje tak i pravidelný průtok vody.

Expanzni nadoba A20 Fiamma 23,5 x 15 x 10cm

652,- Detail »


Expansní nádoba pro čerpadla, Vyrovnávací expanze pro čerpadla Shurflo zajišťuje pravidelný a tichý tok vody bez pulsace a roztřiku. Prodlužuje životnost čerpadla, otimální spínání tlakového spínač, šetří baterii. Připraven k montáži. Konstantní tlak 1,4 bar zajištěn nafukovací duší, kterou je možné dofouknout ruční hustilkou. Připojovací hadičníky 12 mm. Maximální tlak 8,6 bar, objem 0,7 litru, rozestup otvorů 105 mm, 226 x 103 x 95 mm, 281 g

Expansní nádoba pro čerpadla Shurflo Steadyflo

1 376,- Detail »Nahoru