Jak se měří letní předstan


Jak se měří letní předstan
Kategorie: Vše o stanech ke karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-02-02
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Úvodem o předstanech

Stan Charmeur pro velikost 671 - 710 cm

Ke karavanu patří i stanová přístavba ve formě uzavíratelné verandy nebo slunečního přístřešku. Nebo markýza nebo speciální stan k minibusu. Věnujte velkou pozornost změření stanu pro váš karavan. Ušetříte si pak spoustu starostí i výdajů s případnou zbytečnou výměnou. Zpravidla mají výrobci shodné boky a velikosti stanů se liší pouze délkou střechy. Nikdy nekupujeme větší stan, než je rozměr karavanu. S velkým stanem se nedá udělat nic, velký stan poznáte podle tragicky napnutých boků, rozšířených předních lemů, po zemi se povalujících boků. Na špatně vypnuté střeše se snadno vytvoří lavor ve kterém se hromadí voda a čím víc se hromadí, tím víc přibývá, až se nevratně vytahá, případně zkolabuje konstrukce.

Využití předstanu v praxi

Předstan Senator XXL 826 - 850 cm

Předstan karavanu se používá zejména při nepříznivějším počasí nebo při trvalém stání. Dá se do něj uzavřít majetek, jako sportovní nářadí, stolky židle apod. Posezení ve verandě na podzim při současném grilování v našem grilu Cramer je zážitek, i když venku nejsou teploty příliš nad nulou (vyzkoušeno). Součástí verandy by měla být konstrukce, zpravidla z trubek, které jdou zasunovat do sebe, tzv.teleskopy. Veranda bývá vcelku, nebo rozdělená na více dílů, zpravidla 5. To je střecha, 2 boky, 2 přední díly. K verandě může být i spodní protivětrný kryt. Na verandy se používá stejný materiál, jako na stany, jen trochu silnější, na střechu s pogu movaným nebo jiným plastovým povrchem povrchem, například PVC. Podobné materiály používají i firmy u nás, jen některým musím vytknout použití nevhodných nití. Ty jsou zpravidla příčinou zkrácení životnosti stanů.

Měření použitého stanu z druhé ruky

jak změřit předstan karavanu

Při měření použitého stanu vycházíme ze vzdálenosti měřené od země skrz celou lištu až zase na zem, jak ukazuje náš obrázek. Pokud například naměříme hodnotu 9,20 metru (u přívěsu přes 5 metrů) musí mít předstan od švu spodního lemu ke švu druhého spodního lemu maximálně 9,00 metru, ale může mít i 8,60 metrů. Je to proto, že předstan musí být kratší, než je tato vzdálenost a ne delší. Pak by nešel vypnout.

Měření nového předstanu

Nový předstan se měří stejně, ale ke koupi se přistupuje jinak. Už neměříme stan, protože výrobce již počítá s touto tolerancí a tak bez obav vybíráme v rozpětí rozměrů z katalogu. Jste li přesně na rozhraní rozměrů, kupte si menší velikost. K měření přistupujte zodpovědně, nepoužívejte vytahaný provázek, ale pásmo případně metr s odpovídající délkou. Měřte ve dvou pokud je možné, přes střechu karavanu. Nikdy nenastavujte metr, nepoužívejte krejčovský nebo jiný nepřesný metr. Chybné změření se může hodně prodražit.

Návod ke stavbě stanu

Vario Clip Hobby od roku 2009 2 kusy

Univerzální návod na stavění většiny stanů najdete zde. Před zahájením práce věnujte pozornost umístění ok a dobře si rozmyslete, zda chcete do karavanu vrtat otvory pro oka či nikoliv. Některé moderní karavany už ani neumožňují vrtání ok, musí se dokoupit speciální příchytky Vario Klip pro konkrétní typ karavanu. S tím souvisí i modernizace stanů, protože Vario Klip je možné instalovat pouze na stany s dvojitým kedrem, což je kedr, který je jedou částí zasunut do lišty a druhá část je v celé délce určena pro uchycení Vario klipu.

Vyztužení střechy - doplňková konstrukce

Střešní tyč, ocel prohnutá k vytvarování střechy

Dnes již žádný zkušený karavanista necpe bezhlavě příčné tyče (háček - kleště) na karavan, aby zabránil velkému pytli prověšené střechy. Tím se dosáhne jen více menších prověšení. Pokud potřebujeme střechu dokonale vyztužit a vyspádovat, tedy stan již není pro snadný odtok vody konstruován, používáme zásadně podélné tvarovací tyče. Ty nemají nijak dogmatické umístění, ale o to variabilnější. Z praxe se umísťují zpravidla na střed středové nosné tyče a ke kloubům krajových nosných tyčí. Pokud máme větší karavan, než je rozpětí tvarovacích tyčí, pak doplníme konstrukci tyčemi háček - kleště. Protože musíme kupovat tvarovací tyče vždy v páru, aby se nedeformovala středová nosná tyč, v případě velkého karavanu pokud musíme použít tyče háček a kleště ve smyslu rozepření instalujeme ještě rozpěrné tyče kleště - kleště odpovídající délky.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Sluneční stříška ke karavanu, Stříbrná reflexní sluneční střecha s boky ke karavanu, lehká, cestovní, boční díly se připevní zipem, možno dokoupit přední díl k úplnému uzavření

Sluneční stříška ke karavanu Herzog Bermuda 9 velikost 991 - 1030 cm

13 445,- Detail »


Samostatně stojící stan s nafukovací konstrukcí, Samostatně stojící Performance stan s patentovaným AAS (Advance Air System). Technologie umožňuje propojení jednotlivých komor do jedné pevné konstrukce a tím nafouknutí jen z jednoho bodu. Materiál je HydroTech 4000 s odolností vodnímu sloupci 4000mm. Stan má pevně přišitou podlahu a dostatek vnitřního prostoru, dvě velká panoramatická okna s horním větráním. Přední díl má další panoramatické okno a velký vstup. Předstříška chrání při každém počasí. Všechny okna jsou s tónovanou folií a vnitřním zatemněním. přední stěna má funkci sluneční stříšky. Dodávka obsahuje pumpu s přetlakovým ventilem, zakrytí oken, přišitou podlahu, reflexní napínací popruhy, dvojitý střešní kedr pro připojení na karavan nebo markýzu a hliníkový větrný set.

Samostatně stojící stan s nafukovací konstrukcí Westfield Outdoors Aquila 320 Low pro vozidla s výškou 180 - 245cm

17 691,- Detail »


Luxusní cestovní stanový přístřešek ke karavanu, Luxusní pětidílný stan ke karavanu, hloubka 240cm

Luxusní cestovní stanový přístřešek ke karavanu Wigo CHIEMSEEvel.5 841 - 875cm 21kg

18 957,- Detail »


Sedmidílný letní stan ke karavanu, Sedmidílný lehký cestovní stan pro letní kemping z odolného omyvatelného PVC napínací zevnitř s šířkou 240 cm + 18 cm předstříškou je možné používat po odepnutí bočnic i jako sluneční střechu. Přední díl se skládá ze čtyř dílů, je možné srolovat jako verandu, případně umístit dvěře na levou nebo pravou stranu. Bočnice jsou s dělenými okny půl folie a půl moskytiéra. 
Střecha je vyrobena z jednoho dílu se zpevněnými stanovými okym, kedr je přišitý svařeným stehem. Pod střechou je větrání. Konstrukce není v dodávce, je třeba extra objednat. V dodávce stanu je podpodlahový kryt, kryt kola napínací materiál, taška a záclonky přední stěny. Další doporučené položky jsou uvedeny

Sedmidílný letní stan ke karavanu Frankana Zelt Prestige velikost 10 881 - 905cm 29kg

22 483,- Detail »


Atraktivní pětidílný předstan ke karavanu, 5 dílný stan se šířkou 240 + 20cm plní všechny přání komfortu. Okna jsou vybavena plátěnými okenicemi pro dokonalé zatemnění, přední stěna a boky jsou kompletně odnímatelné nebo stavitelné jako veranda efekt. V přední stěně nahoru rolovatelné dvěře. Boční stěny s velkými moskytiérami možno překrýt foliovými okny. Oby boky mají další vstupy. střecha je s kedrem SHS pro upevnění bezšroubovými vario klipy. Trvylé horní větrání. Konstrukce se objednává extra, není součástí dodávky. V dodávce je taška, záclonky, podpodlahový a kolový kryt a napínací materiál. Ostatní potřebné v doporučených položkách

Atraktivní pětidílný předstan ke karavanu Frankana Zelt Lago velikost 12 881 - 910cm 26kg

22 681,- Detail »


Samostatně stojící tunelový stan pro dodávky, Ohromující značkový stan s vnitřním stanem nabízí flexibilitu. Přední dveře s moskytiérou, unikátní stabilizační systém proti větru. Materiál Outtex 4000 s odolností vodnímu sloupci 4000mm 150D polyester Taffeta, podlaha PE s odolností 10000mm. dodávka je  stan s konstrukcí 9,5 / 11mm, 19mm ocelové tyčky, předstříška, napínací materiál a integrovaná podlaha

Samostatně stojící tunelový stan pro dodávky Outwell Country Road pro výšku 240 - 290cm

15 233,- Detail »


Samostatně stojící stan, Samostatně stojící stan s dvojitým kedrem 6-7mm k upevnění ke karavanu nebo autu s markýzou. Vzájemně zaměnitelní boky s uzavíratelnými okny s folií a moskytiérou. Uzavíratelná zadní stěna a odnímatelná podlaha. Materiál 210D Ripstop polyester potažený PU s odolností vodnímu sloupci 5000 mm. Podlaha polyetylen. Konstrukce ocelová 19mm, balení 22 x 75 x 28 cm, 22,6 kg. Možnost dokoupení postranního přístavku s ložnicí

Samostatně stojící stan Eurotrail Eifel 17 300 x 300 x 200 cm

10 987,- Detail »


Stranový přístavek, Přístavek stanové předsíně k doplnění prostoru u oje karavanu je výhodný pro uložení sportovního nářadí apod. Přístavek má zvláštní vchod.

Stranový přístavek Frankana Zelt ke stanu Barcelona

14 525,- Detail »


Letní stan ke karavanu pro trvalý kemping, Ideální stan pro trvalý kemping s rozsáhlým vybavením a špičkovým řemeslným zpracováním ze snadno omyvtalené látky. Čelní stěna z PVC je odnímatelná nebo nahoru rolovatelná. Boky z PVC látky jsou komplet odnímatelné, okna napůl z folie a moskytiéry s okenicemi, dveře do strany rolovatelné, kryté zipy. Střecha z PVC vyrobená z jednoho kusu, střešní kedr textilní s SHS s převařenými stěhy, zpevněnými oky a horním vetráním s moskytiérou. Dutiny pro střešní konstrukci. Konstrukce ocelová 25mm

Letní stan ke karavanu pro trvalý kemping Gusto Feldberg velikost 981-1005 cm šířka 240cm

40 071,- Detail »Nahoru