Měnič napětí


Měnič napětí
Kategorie: Vše o elektřině v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Měnič s obdélníkovým (trapézovým) průběhem

Měniče na pětí jsou v principu zařízení, které přemění stejnosměrný proud z akumulátoru 12V nebo 24V například v automobilu na střídavý proud 230V. Je třeba rozeznávat kvalitu výstupního proudu. Nejlevnější měniče disponují tzv. obdélníkovým (trapézovým) průběhem, to zrcadlí kvalitu proudu. Levný obdélníkový měníč si můžeme pořídit pro odporové spotřebiče, jako žárovky, nabíječky, jednodušší motory bez elektronického řízení. Obdélníkový měnič disponuje se ztrátou až 10%, tedy počítáme li spotřebu v praxi, odběr z akumulátoru bude cca 1/10 příkonu spotřebiče.

Příklad:
 • 100W žárovka má spotřebu kolem 10A. Teoreticky z vašeho 100A akumulátoru vytáhne 100% kapacitu za 10 hodin. V praxi se takové doby akumulátor nedožije, protože jeho napětí nesmí klesnout pod kritickou hranici. Údaj o kritické hranici napětí akumulátoru dodá výrobce.

Měnič se sinusovým průběhem

Protože se ale většinou kupuje měnič, abychom provozovali nějakou elektroniku, která je citlivá na kvalitu proudu, je třeba koupit měnič, který tuto kvalitu zaručí. Kvalitním sinusovým měničem Waeco je možné napájet úplně cokoliv. Naše sinusové měniče jsou testovány na najcitlivějších mobilních elektronických zařízeních, které používá například Policie, nebo Telekomunikační úřad. Sinusové měniče se vyznačují i podstatně menší proudovou ztrátou kolem 4%. Veškerá elektronika prochází vývojem, přístroje jsou dokonalejší a dokonalejší. Dnešní měniče mají 2 druhy ochrany. Ochrana před sebepoškozením při nižším vyšším napětí na vstupu a před poškozením spotřebiče. Aby měnič správně fungoval, musí mít určitou toleranci napětí na vstupu. Pokud mu dodáváte menší napětí, sám je schopen na požadované napětí schodek dorovnat. Není ale schopen k tomu ještě chránit vaši baterii před podpětím. Pokud má měnič kritický nedostatek proudu, spustí akustickou signalizaci.

Měnič s modifikovanou sinusoidou ani ryba ani rak

Na trhu jsou k dostání i měniče s modifikovanou sinusoidou. Je to jakýsi pomyslný střed mezi tvrdým obdélníkovým průběhem a kvalitním, ale velmi drahým měničem sinusovým. Problémem je, že velmi často se musí přístroj pro který je modifikovaný měnič určen před použitím otestovat. Přístroj ani měnič by se neměl testováním poškodit, ale mohou se projevit poruchy čistoty chodu spotřebiče, jako brumy, šumy, chybné zobrazení monitoru, LCD apod. V našem obchodě měniče s modifikovanou sinusoidou vůbec nenabízíme. Není to proto, že bychom nechtěli, ale výrobci z naší nabídky je nevyrábějí.

Jak měnič nekupovat

Když se rozhodneme měnič koupit, určitě musíme vědět proč ho potřebujeme. Nikdy nekupujte měnič jen kvůli tomu, že chcete mít v autě zásuvku na 230V pro případ potřeby. Nekupujeme měnič zbytečně předimenzovaný. Měnič spotřebuje energii podle kvality 4-10% ať je za ním spotřebič či nikoliv. Pokud budeme mít zapnutý měnič třeba 2000W, potřebuje pro svůj provoz až 200W. Kromě nutnosti odpovídajícího připojení s průřezem odpovídajícím průměrem startovacímu kabelu může i bez spotřebiče každou hodinu 16Ah z vašeho akumulátoru. A protože ve fyzice platí výdej energie se rovná příjem + ztráta, ponechání zapnutého spotřebiče během jízdy pro vás bude znamenat zvýšení spotřeby vozidla. Jak už bylo popsáno, měnič spotřebuje jednu desetinu výkonu přepočteno na ampéry. Tedy pro měniče do 150W počítáme proud kolem 15A, přičemž kritická hranice pro kvalitní zapalovačovou zásuvku je kolem 8A. Pokud budeme měnič používat nad tento limit, může dojít k jejímu poškození. Měniče nad 150W již musí být připojeny přímo kabelovými svorkami co nejkratším vedením přímo na akumulátor.

Jak kupovat měnič

Jednotlivé typy měničů už jsme si popsali, rozhodování výběru kvality měniče nechám na vašich finančních možnostech a potřebách. U každého měniče jsou uvedeny dvě hodnoty výkonu. Trvalý a krátkodobý. Krátkodobý výkon je taková vějička pro maximalisty, protože to je údaj, který vás zpravidla nemusí vůbec zajímat. Krátkodobý výkon je krátkodobé přetížení spotřebičem, který měnič unese během startu spotřebiče. Krátkodobý výkon se počítá v milisekundách a je tam jen proto, aby měnič vyrovnal start spotřebiče. Z toho plyne, že nemůžeme očekávat, když si přečteme na štítku spotřebu přístroje, že dogmaticky ten přístroj tuto spotřebu dodrží. Přístroje s komutátorovými motory si mohou při rozběhu, který nepokryje krátkodobý výkon až trojnásobek spotřeby, asynchronní motory, kompresory lednic a mrazáků spotřebují až sedminásobek výkonu. Kompresory jsou vůbec zajímavá zařízení, mají pokaždé jinou rozběhovou spotřebu a tak se klidně může stát, že nedostatečně nadimenzovaný měnič ten kompresor několikrát rozběhne a pak si najednou postaví hlavu a nejde.

Kdy nekupovat měnič

Jak bylo popsáno v předchozím odstavci, kupovat měnič ke kompresorové lednici do auta na 230V, která navíc nemá stabilizovaný kompresor pro přepravu, což se navím projevuje nekonečným klepáním uložení kompresoru a k tomu měnič s výkonem 700 - 1000W, protože menší tu lednici nerozběhne, není zrovna ideální stav. A to ani vzhledem k ceně, ani užitkovosti a ani k ekonomice provozu. V dnešní době je spousta spotřebičů zkonstruovaných na 12/24V a k tomu uzpůsobených pro přepravu. V tabulce dole vidíte srovnání spotřeb proudu kompresorové lednice na 230V a stejné stolitrové lednice na 12/24V. A to je spotřeba teoretická, protože izolace lednice do auta je na jiné úrovni než izolace lednice do domácnosti.

        Lednice na 230V    kompresorová lednice na 12V
jm. příkon W  60/230V = cca 600/12V    48/12V
Doba běhu 18%  10,8A            0,75A

Z výše uvedeného plyne, že úsporou nákupní ceny nezískáme úsporu energie, vše musíme zaplatit zvýšenou spotřebou nebo posílením výkonu fotovoltaického panelu. Určitě se vyplatí před bezhlavým nákupem počítat, případně se poradit. Výpočet je hrubý a teoretický, ale i tak ukazuje nevýhodnost spotřeby při provozu přes měnič.

Chlazení a odporové topení přes měnič je nesmysl

Chlazení, ohřev vody a topení měničem je nesmysl. Z této trojice se může vyjmout eventualita provozu klimatizace během jízdy, případně behem krátkodobého stání se spuštěným motorem. Ale provoz jakéhokoliv uvedeného spotřebiče je energetickým nesmyslem a můžeme si to dokázat jednoduchým výpočtem. Pokud si představíme ohřev vody s výkonem 1kW při účinnosti 98%, potřebujeme pro ohřev 4 litrů na 55°C cca 13 minut. Za tu dobu ale spotřebujeme z našeho 100Ah akumulátoru kolem 1/4 teoretické kapacity, skutečné podle stáří a stavu i více než 50% kapacity s ohledem na limit poklesu napětí. Proto pro ohřev vody a topení volíme jiné nezávislé zdroje, např. plyn nebo otužování a dobrý spacák.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Dálkový vypínač, Nabízí možnost na dálku zapnout nebo vypnout, rozměr 5,8 x 7,2 x 2,8 cm

Dálkový vypínač Dometic MCR-9 pro obdélníkové i sinusové měniče

1 855,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, snadno zvenčí vyměnitelná pojistka. Připojení cigaretovým konektorem.

Měnič napětí Dometic 12V 150W obdélníkový průběh

1 855,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, snadno zvenčí vyměnitelná pojistka. Připojení přiloženým kabelem

Měnič napětí Dometic 12V 350W obdélníkový průběh

2 089,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, snadno zvenčí vyměnitelná pojistka. Připojení přiloženým kabelem

Měnič napětí Dometic 24V 350W obdélníkový průběh

2 089,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, snadno zvenčí vyměnitelná pojistka. Připojení přiloženým kabelem

Měnič napětí Dometic 12V 550W obdélníkový průběh

2 793,- Detail »


Dálkové ovládání, Ukazuje důležité informace o přepětí nebo podpětí. Určeno pro měniče SinePower od 900W. 13 x 12 x 2,5 cm

Dálkové ovládání Dometic MCR-7 pro sinusové měniče SinePower od 900W

3 732,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, automatické jištění. Možnost dálkového ovládání pro vypnutí a zapnutí.

Měnič napětí Dometic 12V 1000W obdélníkový průběh

9 367,- Detail »


Měnič napětí, Nově koncipovaná generace měničů s obdélníkovým průběhem, výstup stabilizované napětí 230V. Stavitelné nohy umožňují jakékoliv umístění, ochrana před zkratem a přepolováním, snadno zvenčí vyměnitelná pojistka. Připojení přiloženým kabelem

Měnič napětí Dometic 12V 2000W obdélníkový průběh

14 060,- Detail »


Kombinovaný měnič a dobíječ, Univerzální přístroj pro obytné karavany.dobíjí baterii a v případě potřeby z baterie čerpá energii pro zásuvky 230V. Pokud je zařízení připojeno do elektrické sítě automaticky dobíjí baterie v závislosti na typu a kapacitě (oboje nastavitelné) a v případě potřeby i startovací baterii. V případě že dojde k zeslabení zdroje a například pro rozběh klimatizace potřebujete více proudu než poskytuje, může si měnič krátkodobě vypomoci z palubní baterie pomocí vestavěného sinusového měniče. Není li k dispozici síťový zdroj, dodává měnič z baterií proud do zásuvek. Při nepoužití se přístroj přepne do úsporného režimu. V dodávce je dálkové ovládání pro instalaci do interiéru. Tím se měnič spouští, případně přepíná do požadovaného módu. To také ukazuje, zda je připojena síť a aktuální výstupní výkon měniče. Přístroj je dodáván s bateriovým kabelem 1,5 m a prodlužovacím kabelem pro dálkové ovládání 5m

Kombinovaný měnič a dobíječ Mobile Technology ICC 3000 SI-N 120A

57 497,- Detail »Nahoru