Nádrže, přívod vody a čerpadlo


Nádrže, přívod vody a čerpadlo
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Postupujme popořadě. Nejdříve musíme vodu dostat do karavanu. Kromě běhání s přenosnou nádobou, neboli s kanystrem máme možnost zabudovat pevnou nádrž zpravidla pod sedadlo, nebo podlahu. Montáž pod podlahu se zpravidla provádí u obytných automobilů.

Nádrž

vybíráme samozřejmě podle rozměrů. Počítáme s místem pro přívod vody a hadice pro čerpání. Místo vybíráme tak, abychom nenarušili vyvážení karavanu. To znamená, pokud nebudeme muset, vyhneme se přednímu a zadnímu okraji.Jednou jsem měl v jednoosém sedmimetrovém karavanu nádrž na 45 litrů vzadu, a to byste nevěřili, jak to se mnou za jízdy cvičilo. Bylo to jedno obrovské čtyřicetikilové závaží. Ideální místo je co nejblíže uprostřed před osou nebo za osou, podle toho, jak máme zatížené závěsné zařízení. Nádrž zajistíme proti pohybu, uvnitř karavanu jen dorazy, pro venkovní montáž můžeme použít montážní pásy. Jsou to snadno regulovatelné ocelové pásy opatřené plastovým potahem v kompletní montážní sadě.

Přívod vody

má také více variant. První je připojení tlakové vody. Provádí se buď pomocí tlakového omezovače, který může být v podobě přívodní skříňky vestavěn do stěny karavanu i s půlcoulovou rychlospojkou Gardena, nebo hladinového ventilu na podobném principu, jako je běžný WC splachovač. Možná je i kombinace obojího. Další řešení je venkovní vstup obdobně jako nalévací hrdlo palivové nádrže. Typů vstupů je celá řada, od běžných bajonetů se zámkem nebo bez, po různé modernizované varianty kulatých i hranatých tvarů. Spojení nádrže a hrdla je flexibilní hadicí 40mm, ke které nepotřebujeme kolena ani jiné fitinky. Pro připojení hadice k nádrži jsou i vstupní hrdla. Nezapomeneme na odvětrání vstupu, aby měl vzduch v nádrži možnost cirkulovat podle toho, jakým směrem proudí voda. Veškeré rozvody můžeme omotat vyhřívacím pásem, což má význam hlavně pro zimní kempink.

Čerpadlo

je ponorné nebo tlakové. Ponorné čerpadlo se do nádrže umisťuje pomocí vodní i elektrické průchodky. Vodní průchodka je plastová fitinka, kterou přišroubujeme do vyvrtaného otvoru. Zevnitř navlékneme hadici s čerpadlem, její délka musí být vyladěna tak, aby se čerpadlo nedotýkalo dna nádrže. Zvenku navlékneme hadici, která vede přímo do ventilu, bojleru, nebo do rozdělovníku. Elektrická průchodka je obyčejný gumový kroužek s vnějším průměrem k vyvrtání a vnitřním přesně podle průměru přívodního kabelu. Čerpadlo může být opatřeno vestavěným, nebo dodatečným zpětným ventilem. Zpětnými ventily opatřujeme systém napojený na více čerpadel, zabráníme tím vracení vody do nádrží. Ponorné čerpadlo se může dovybavit ventilem s tlakovým spínačem, takže používáte systém, jako s tlakovým čerpadlem. Tlakové čerpadlo spíná automaticky při poklesu tlaku ve vodním systému. Odpadá tím propojování elektrického rozvodu. Tlakové čerpadlo se automaticky spíná i při použití venkovní sprchy. Bývá zpravidla samonasávací, to znamená, že umí samo nasát vodu, i když je umístěno výše, než je hladina v nádrži. Přesto při montáži tlakového čerpadla vybíráme místo na podlaze vedle nádrže. Tlakové čerpadlo vybíráme podle výkonu usměrňovače, nebo naopak. Usměrňovač, neb oli transformátor volíme podle potřeb čerpadla, případně dalších spotřebičů. Tlaková čerpadla musí být vybavena expansní nádobou k vyrovnání tlaku. Tím zabráníme sepnutí čerpadla při každém odkápnutí ventilu. Čerpadla se dělí podle průtoku. Pro umyvadlo a dřez stačí 10litrů za minutu, na sprchu a WC 15 litrů za minutu. Při výběru počítáme s tím, že vodu zpravidla musíme nosit a čím silnější čerpadlo, tím častěji pro vodu běháme.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Plastová nádrž na vodu, Nejprodávanější nádrž, barva modrá

Plastová nádrž na vodu Fiamma 70 ltr., 70 x 47 x 24 cm

1 858,- Detail »


Plastová nádrž na vodu,

Plastová nádrž na vodu FUSION 124 ltr., 90 x 52 x 32 cm

4 730,- Detail »


Plastová nádrž na vodu, Žádaná nádrž pro Ducato 1994 -2001 nad zadní osu. Vytvarováno pro vedení brzdových lan

Plastová nádrž na vodu FUSION pro Ducato 80 ltr. 500 x 960 x 320 mm

3 557,- Detail »


Odpadní nádrž 90 ltr, Objem 90 litrů, 948 x 908 x 212 cm

Odpadní nádrž 90 ltr Fusion Ducato od 2006

3 520,- Detail »


Hrdlo nádrže nalévací uzamykatelné, Pro hadici 40 mm, vestavná hloubka 80 mm, barvy černá nebo bílá

Hrdlo nádrže nalévací uzamykatelné Fiamma bílé

480,- Detail »


Uzamykací nalévací hrdlo, Nalévací hrdlo na vodu dlouhé provedení, 2 klíče

Uzamykací nalévací hrdlo FAWO průměr 40 mm

484,- Detail »


Plovák s uzavíracím ventilem, Přípojku umístíte do nádrže, ta zastaví přívod vody po naplnění nádrže na stejném principu jako u běžného splachovače

Plovák s uzavíracím ventilem Comet pro vstup vody do kanystru

763,- Detail »


Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar, Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar GOK Gardena / RVS 8

864,- Detail »


Plnící hrdlo nádrže, Velmi zajímavé nalévací hrdlo, ten šuplíček jako trychtýř, který je vidět na obrázku se otočením vejde do skříňky a ve vodorovné poloze pak můžete nalévat vodu přímo z nádoby.  Velikost tak jako celá kolekce ( venkovní sprcha, venkovní sprcha, venkovní zásuvka 220 kombinovaná s TV a SAT, plynová rychlospojka) 135 x 10 cm.

Plnící hrdlo nádrže x otvor 135 x 99mm

920,- Detail »


Vodní elektrické ponorné čerpadlo, Ponorné vodní elektrické čerpadlo 12V/ 10-18W  ELEGANT   8 litrů 0,5 Bar   10 - 18 Watt. Průměr 38 mm

Vodní elektrické ponorné čerpadlo Comet 12V, 8 litrů/min

261,- Detail »


Vodní elektrické ponorné čerpadlo, Ponorné elektrické vodní čerpadlo 12V/ 10-18W, 10 l za min., 0,5 bar,   do 3 hodin,10 - 18 W, průměr 43 mm.

Vodní elektrické ponorné čerpadlo Reich 12V 10 ltr./min

382,- Detail »


Vodní elektrické ponorné čerpadlo, Ponorné vodní elektrické čerpadlo 12V/ 30-40W  LUX-PLUS   19 litrů 1,0 bar   30 - 40 Watt , průměr 65 mm

Vodní elektrické ponorné čerpadlo Comet 12V, 19 litrů/min

400,- Detail »


Membránové tlakové čerpadlo, Jediné samonasávací čerpadlo do 3 metrů  s integrovaným filtrem a pružnou deskou k utlumení vibrací s výškou. Integrovaný nerezový filtr zabraňuje vnikání nečistot mezi membrány čerpadla a snadno se čistí. Tlakový spínač spíná čerpadlo automaticky při poklesu tlaku v systému pod 1,5 baru. Žádné problémy s oxidací, usazováním vápenitých složek, funguje dobře i v suchém stavu. Čerpadlo pracuje ve všech polohách, sada obsahuje hadičníky pro hadici o průměru 13 mm. Jeden rovný a druhý koleno 90 stupňů.

Membránové tlakové čerpadlo Fiamma Aqua 8 12V Aqua 6 litrů/min

2 384,- Detail »


Membránové tlakové čerpadlo, Jediné samonasávací čerpadlo do 3 metrů  s integrovaným filtrem a pružnou deskou k utlumení vibrací s výškou. Integrovaný nerezový filtr zabraňuje vnikání nečistot mezi membrány čerpadla a snadno se čistí. Tlakový spínač spíná čerpadlo automaticky při poklesu tlaku v systému pod 1,5 baru. Žádné problémy s oxidací, usazováním vápenitých složek, funguje dobře i v suchém stavu. Čerpadlo pracuje ve všech polohách, sada obsahuje hadičníky pro hadici o průměru 13 mm. Jeden rovný a druhý koleno 90 stupňů.

Membránové tlakové čerpadlo Fiamma Aqua 8 12V Aqua - 10 litrů/min

2 421,- Detail »


Membránové čerpadlo, Tříkomorové tlakové membránové čerpadlo Shurflo Junior, stavitelný tlak 1,1 až 2,1 bar, samonasávací do výšky 2,5m, 12V, 3,9A, 47W, koncovky 12mm jedna rovná a jedna zahnutá (koleno), výkon 7 litrů za minutu, vypínací tlak 1,4 bar.

Membránové čerpadlo Shurflo Trail King Junior 12V tlakové, 7 litrů/min

2 123,- Detail »


Membránové čerpadlo, Tříkomorové tlakové membránové čerpadlo Shurflo Junior, stavitelný tlak 2,0 až 3,2 bar, samonasávací do výšky 3,1m, 12V, 3,9A, 47W, koncovky 12mm jedna rovná a jedna zahnutá (koleno), výkon 10,6 litrů za minutu, vypínací tlak 2,1 bar.

Membránové čerpadlo Shurflo Trail King Highflo 12V tlakové, 10,6 litrů/min

2 793,- Detail »


Membránové čerpadlo, Tříkomorové tlakové čerpadlo Whisper King. Termická pojistka, maximální výkon 10,2ltr při 2,8 baru vypínacího tlaku, který je stavitelný od 2,1 do 3,5 baru. Samonasávací do 3,1 m, vestavěná zpětný ventil, maximální odpběr 4,5A (54W) při 12V, rozměr 212 x 128 x 113 mm, hmotnost 1,9 kg, včetně vodní filtrace, odolnost do 77°C.

Membránové čerpadlo Shurflo Whisper King 12V tlakové, 10,2 litrů/min, 5 let záruka

3 758,- Detail »Nahoru