Návod na stavbu letního předstanu


Návod na stavbu letního předstanu
Kategorie: Vše o stanech ke karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Změření předstanu

Změření předstanu

Když už jsme změřili předstan karavanu a zakoupili jste předstan, je tu úkol stan postavit. Nejtěžší je sestavit trubky, zvláště, pokud je stan z druhé ruky a není prověřena kompletnost trubek.

Příprava stanových ok

Změření předstanu

Pokud nemáte úchytky stanové předsíně, tzv. stanová oka, je třeba připevnit stanová oka pro uchycení stanových tyčí. Stanová oka se upevňují asi 1 cm od stanových lišt zpravidla asi 195 cm nad zem, to je někde mezi okenní lištou a obloukem střechy, pokud výrobce nedoporučuje něco jiného. Jedno oko samozřejmě patří na střed.

Adaptér k uchycení stanových ok, Vario klip, Easy Klip a jiné

Adaptér k uchycení stanových ok

Další praktickou variantou je použití stanových ok moderní konstrukce bez nutnosti vrtat do karoserie. Kromě výhody nepoškození karoserie karavanu je výhodou možnost variabilního umístění ok podle aktuálního stanu, tedy třeba volba mezi letním stanem, zimním stanem nebo sluneční střechou. V případě změny karavanu o oka nepřijdeme, ale přeneseme si je do nového karavanu. V principu se oka zasunou pod vulst (kedr) do lišty karavanu a rozpírají se vypnutím stanu. Je to funkční a praktické a můžete to vidět u mne na prodejně. Dobře si rozmyslete, než navrtáte šrouby zejména do nového karavanu! Dnes je řada systémů, ale řada z nich také diktuje nutnost připravenosti stanové předsíně, například dvojitý kedr.

Stanová oka

Stanová oka

Stanová oka se vyrábějí z plastu, nebo hliníkové slitiny. Plastová oka jsou s vertikálními nebo horizontálními otvory. Přestože nejprodávanější jsou oka s vertikálními otvory, já si myslím,že jsou praktičtější otvory horizontální, protože svěšené trubky volně visí a nepůsobí jako páka proti šroubům, čímž se oka nepoškozují. Plastová oka stárnou a praskají. Nezapomeňte na odstup od lišty, aby bylo možno navléknout háčky do ok.

Kalibrace a čištění

Stanová oka

Stanovou lištu můžete pročistit speciálním kartáčkem, nebo kalibrovat speciálním kalibrem. Čistí se proto, aby nedošlo k poškození vulstu, nebo švu plachty. Nečistoty v liště zabraňují snadnému navléknutí a mohou běh zacpat. Kalibruje se originálním kalibrem. Je to lepší, než si poškodit lištu nějakým šroubovákem (zkušenost). Starší typy předstanů (před rokem 1985) mohou mít vulst z plastické hmoty, je nutno ho před navléknutím namazat indulonou. Novější vulsty z textilu se nemažou.

Navlékání spodního krytu do lišty

Navlékání spodního krytu do lišty

Navlékání stanu je praktické začít navléknutím spodního krytu a krytu kola. Kryt je estetický a zabraňuje průvanu ve stanové předsíni. Při zimním karavaningu nezbytné a při letním příjemné. Navléká se do prahové lišty. Pokud nelze navléknout, protože není lišta, můžeme montovat pomocí Tenax druků

Zahájení stavby stanu

Navlékání spodního krytu do lišty

Navlékneme střechovici do lišty, celý stan stavíme minimálně ve dvou lidech, pomoc je nezbytná. Nikdy nepoužíváme násilí, pokud střecha nejde navléknout, nejprve zjistíme proč. Zpravidla jde o nečistotu, nebo deformaci lišty.

Stanový natahovák kedru

Stanový natahovák kedru

Pokud jde navlékání ztuha, nebo zchází pomocník, můžeme použít speciální pomocný nástroj, kterým si prodloužíme ruku. Svorku přitáhneme šroubem na vulst a ten natahujeme pomocí stanové tyče s háčkem.

Vystředění střechy

První náhled

Nataženou střechu zhruba vystředíme, konce střechy správně změřeného stanu by měly být asi v úrovni okenních lišt.

Stavba konstrukce

Stavba konstrukce

Konstrukci začínáme stavět od středu. Už proto, že střed se nejlépe pozná. Pomocník drží středovou stojku, kterou jsme si předtím sestavili do správné výšky. To je výška, pod kterou se dá stát a zároveň dosáhneme na všechny ovládací segmenty. Pak nasadíme vodorovnou tyč s háčkem a lehce rozepřeme. Středová tyč se zaháknutým háčkem by měla stát sama a pomocník přechází k rohové tyči. Sestavíme celý roh s propojením na střed i na karavanové oko a opět lehce vypneme. Nakonec sestavíme druhý roh a opět lehce vypneme.

Easy a jiné systémy

Stavba konstrukce

Tyče stanů jsou teleskopicky stavitelné a k dokonalému vypínání si můžeme pomoci se speciálním napínákem. Novinkou je použití tyčí Easy systém nebo Combi systém. Hliníkové nabo ocelové stanové tyče Easy systém nejsou stahovány závitovými (srdcovými) šrouby, ale nastavení probíhá pomocí speciálního posuvného stavěče. Použití Easy systému při stavění předstanu je opravdu "easy". Zde je odkaz na video.

Příprava pro připnutí boků

Příprava pro připnutí boků

Takto vypadá lehce vypnutý stan, zatím nevypínáme stan do definitivní podoby.

Připnutí boků

Připnutí boků

Nejdříve je třeba připnout všechny boky. Boční díly snadno poznáme podle spodních plných trojúhelníků. Teprve po připnutí všech stranových dílů vypneme stan do správného tvaru určeného střihem od výrobce. Všechny zipy by měly být rovné, střecha by měla mít sklon a měla by být samozřejmě vypnutá bez provisů. Pokud je střecha prověšená, je to buď nesprávnou velikostí stanu, nebo jeho poškozením přetížením vodou,nebo nesprávným nastavením stanových ok. Pokud ani po správném nastavení ok netvoří střecha správný spád, můžete ho léčit speciálními osvědčenými tyčemi, které přinutí střechu ke správnému tvaru.

Vyztužení střechy - doplňková konstrukce

Střešní tyč, ocel prohnutá k vytvarování střechy

Dnes již žádný zkušený karavanista necpe bezhlavě příčné tyče (háček - kleště) na karavan, aby zabránil velkému pytli prověšené střechy. Tím se dosáhne jen více menších prověšení. Pokud potřebujeme střechu dokonale vyztužit a vyspádovat, tedy stan již není pro snadný odtok vody konstruován, používáme zásadně podélné tvarovací tyče. Ty nemají nijak dogmatické umístění, ale o to variabilnější. Z praxe se umísťují zpravidla na střed středové nosné tyče a ke kloubům krajových nosných tyčí. Pokud máme větší karavan, než je rozpětí tvarovacích tyčí, pak doplníme konstrukci tyčemi háček - kleště. Protože musíme kupovat tvarovací tyče vždy v páru, aby se nedeformovala středová nosná tyč, v případě velkého karavanu pokud musíme použít tyče háček a kleště ve smyslu rozepření instalujeme ještě rozpěrné tyče kleště - kleště odpovídající délky.

Dokončení stavby

Stavbu stanu dokončíme instalací popruhu, položením koberce, případně sestavením doplňkových tyčí.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Samostatně stojící stan s nafukovací konstrukcí, Samostatně stojící Performance stan s patentovaným AAS (Advance Air System). Technologie umožňuje propojení jednotlivých komor do jedné pevné konstrukce a tím nafouknutí jen z jednoho bodu. Materiál je HydroTech 4000 s odolností vodnímu sloupci 4000mm. Stan má pevně přišitou podlahu a dostatek vnitřního prostoru, dvě velká panoramatická okna s horním větráním. Přední díl má další panoramatické okno a velký vstup. Předstříška chrání při každém počasí. Všechny okna jsou s tónovanou folií a vnitřním zatemněním. přední stěna má funkci sluneční stříšky. Dodávka obsahuje pumpu s přetlakovým ventilem, zakrytí oken, přišitou podlahu, reflexní napínací popruhy, dvojitý střešní kedr pro připojení na karavan nebo markýzu a hliníkový větrný set.

Samostatně stojící stan s nafukovací konstrukcí Westfield Outdoors Aquila 320 Low pro vozidla s výškou 180 - 245cm

17 691,- Detail »


Luxusní cestovní stanový přístřešek ke karavanu, Luxusní pětidílný stan ke karavanu, hloubka 240cm

Luxusní cestovní stanový přístřešek ke karavanu Wigo CHIEMSEEvel.5 841 - 875cm 21kg

18 957,- Detail »


Sedmidílný letní stan ke karavanu, Sedmidílný lehký cestovní stan pro letní kemping z odolného omyvatelného PVC napínací zevnitř s šířkou 240 cm + 18 cm předstříškou je možné používat po odepnutí bočnic i jako sluneční střechu. Přední díl se skládá ze čtyř dílů, je možné srolovat jako verandu, případně umístit dvěře na levou nebo pravou stranu. Bočnice jsou s dělenými okny půl folie a půl moskytiéra. 
Střecha je vyrobena z jednoho dílu se zpevněnými stanovými okym, kedr je přišitý svařeným stehem. Pod střechou je větrání. Konstrukce není v dodávce, je třeba extra objednat. V dodávce stanu je podpodlahový kryt, kryt kola napínací materiál, taška a záclonky přední stěny. Další doporučené položky jsou uvedeny

Sedmidílný letní stan ke karavanu Frankana Zelt Prestige velikost 10 881 - 905cm 29kg

22 483,- Detail »


Atraktivní pětidílný předstan ke karavanu, 5 dílný stan se šířkou 240 + 20cm plní všechny přání komfortu. Okna jsou vybavena plátěnými okenicemi pro dokonalé zatemnění, přední stěna a boky jsou kompletně odnímatelné nebo stavitelné jako veranda efekt. V přední stěně nahoru rolovatelné dvěře. Boční stěny s velkými moskytiérami možno překrýt foliovými okny. Oby boky mají další vstupy. střecha je s kedrem SHS pro upevnění bezšroubovými vario klipy. Trvylé horní větrání. Konstrukce se objednává extra, není součástí dodávky. V dodávce je taška, záclonky, podpodlahový a kolový kryt a napínací materiál. Ostatní potřebné v doporučených položkách

Atraktivní pětidílný předstan ke karavanu Frankana Zelt Lago velikost 12 881 - 910cm 26kg

22 681,- Detail »


Samostatně stojící tunelový stan pro dodávky, Ohromující značkový stan s vnitřním stanem nabízí flexibilitu. Přední dveře s moskytiérou, unikátní stabilizační systém proti větru. Materiál Outtex 4000 s odolností vodnímu sloupci 4000mm 150D polyester Taffeta, podlaha PE s odolností 10000mm. dodávka je  stan s konstrukcí 9,5 / 11mm, 19mm ocelové tyčky, předstříška, napínací materiál a integrovaná podlaha

Samostatně stojící tunelový stan pro dodávky Outwell Country Road pro výšku 240 - 290cm

15 233,- Detail »


Samostatně stojící stan, Samostatně stojící stan s dvojitým kedrem 6-7mm k upevnění ke karavanu nebo autu s markýzou. Vzájemně zaměnitelní boky s uzavíratelnými okny s folií a moskytiérou. Uzavíratelná zadní stěna a odnímatelná podlaha. Materiál 210D Ripstop polyester potažený PU s odolností vodnímu sloupci 5000 mm. Podlaha polyetylen. Konstrukce ocelová 19mm, balení 22 x 75 x 28 cm, 22,6 kg. Možnost dokoupení postranního přístavku s ložnicí

Samostatně stojící stan Eurotrail Eifel 17 300 x 300 x 200 cm

10 987,- Detail »


Letní stan ke karavanu pro trvalý kemping, Ideální stan pro trvalý kemping s rozsáhlým vybavením a špičkovým řemeslným zpracováním ze snadno omyvtalené látky. Čelní stěna z PVC je odnímatelná nebo nahoru rolovatelná. Boky z PVC látky jsou komplet odnímatelné, okna napůl z folie a moskytiéry s okenicemi, dveře do strany rolovatelné, kryté zipy. Střecha z PVC vyrobená z jednoho kusu, střešní kedr textilní s SHS s převařenými stěhy, zpevněnými oky a horním vetráním s moskytiérou. Dutiny pro střešní konstrukci. Konstrukce ocelová 25mm

Letní stan ke karavanu pro trvalý kemping Gusto Feldberg velikost 956-980 cm šířka 240cm

39 854,- Detail »


Sluneční stříška ke karavanu, Stříbrná reflexní sluneční střecha s boky ke karavanu, lehká, cestovní, boční díly se připevní zipem, možno dokoupit přední díl k úplnému uzavření

Sluneční stříška ke karavanu Herzog Bermuda 3 velikost 751 - 790 cm

9 497,- Detail »Nahoru