O nezávislosti a solární fotovoltaice


O nezávislosti a solární fotovoltaice
Kategorie: Vše o elektřině v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Rád bych poskytl informace všem zájemcům o instalaci solárních panelů na základě vlastních (tříletých) zkušeností,i vzhledem ke své 30ti leté praxi v elektrotechnice. Proč instalovat solární panely? Návratnost této investice je zhruba 10 let při současných platbách za přípojku v kempech. Důležitým faktorem je nezávislost! Nemusíte vybírat místo v kempu podle délky kabelu. Platba za přípojku v kempech je neůměrná odebrané energii. Nezávislost je ale vykoupena určitým omezením používaných spotřebičů! Po instalaci solárních panelů zapomeňte na varné konvice,teplomety, ale i vlastní používání lednice běžně instalované v seriových karavanech na elektř inu! U lednic Elektrolux (Dometik) jde jen o přechod na jiné médium a tím je plyn. Pokud nemáte trojkombinační lednici,nebo lednici kompresorovou, zapomeňte na solary. 50ti W absorpční lednici baterie 70kWh utáhne zhruba 1 1/2 dne. Potom regulátor baterii odpojí, a jste bez proudu, dokud panely baterii plně nedobijí, což může trvat 5 a více hodin! Při pořizování solárních panelů je třeba brát zřetel na provedenou instalaci uvnitř karavanu-osvětlení 12V,nebo kombinace 12/220V.V druhém připadě je nutné připojení měniče napětí z 12Vss na 220V stř.Instalace měniče je výhodná i pro používání spotřebičů na 220V jako jsou televize,nabíječky,ventilátory apod.Měnič je třeba vybírat podle potřebného výkonu spotřebičů užívaných v karavanu.Pozor ovšem na fakt,že při odebíraném výkonu 1000W je proud odebíraný z baterie 84A!!!Pozor na průžez vodičů mezi baterií a měničem.Pro příklad je to jako když auto startuje!Všechny vodiče je třeba dostatečně dimenzovat,tzn.propoj mezi baterií a rozvodem 12V v karavanu, propojení solarního panelu a regulačního relé volit průřez vodiče 4mm.Před trafo v karavanu je vhodné umístit vypínač,aby trafo nevybíjelo baterii(samotný transformátor s relé odebírá 0,5A z baterie).Dále doporučuji instalovat do rozvodu karavanu přepínač,aby se nezničil měnič při připojení na rozvodnou síť 220V.Buď přepneme na síť,nebo na měnič! Zkušenosti ukázaly, že minimální velikost solárního panelu by měla bý t 50W s baterií 70Ah pro běžné karavany. Panely nabíjí baterii prakticky celý den, někdy i v noci, když stojíte na parkovišti pod lampou. Zjistil jsem,že i přes 20!! cm sněhu panely pořád dobíjejí. Samozřejmě platí - víc slunce - víc energie. Sluneční kolektory mohu každému jen doporučit. Není nad to, když v kempu vypnou proud a Vy dál nerušeně sledujete svůj oblíbený pořad v televizi. Všechny ekologicky smýšlející karavanisty zdraví Polák Eduard.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Kompletní solární sada, Solární komplet připravený pro montáž obsahuje modul, střešní držák, sadu lepení, solární regulátor, připojovací kabel pro rychlé připojení k akumulátoru. Solární výkon 50WP, solární regulátor s LED indikací, integrovaný jistící systém.

Kompletní solární sada Solara SL Power Set Plus 63,5 x 54 x 4cm

7 635,- Detail »


Solární komplet, Solární panely vysoce kvalitativní řady Flat Light jsou určeny pro přímé nalepení na střechu karavanu. estrémně lehký pochozí modul a nízká výška, absolutně vodotěsná střešní průchodka. Díky hornímu povrchu vysoký zisk energie (105Wp na kus) lze panel nalepit i na mírně zaoblené střechy. Dodávka obsahuje kompletní dodávku včetně lepidla a solárního regulátoru  s teplotním čidlem baterie pro baterie gelové, kyselinové, LiFePO4 i AGM. Solární regulátor má druhý výstup pro startovací baterii a připojení pro solární displej. K dispozici jsou kabely pro propojení s vozy s EBL (Hymer Group)

Solární komplet Mobile Technology MT 105 Flat Light SM-LFS 1125 x 545 mm

22 305,- Detail »


Kompletní solární sada, Solární komplet připravený pro montáž obsahuje modul, střešní držák, sadu lepení, solární regulátor, připojovací kabel pro rychlé připojení k akumulátoru. Solární výkon 105WP, solární regulátor s LED indikací, integrovaný jistící systém.

Kompletní solární sada Solara SL Power Set Plus 54 x 131 x 4 mm

11 732,- Detail »


Solární sada + booster + computer, Výhodná sada booster + solární set + bateriový computer 4000iQ. Booster zajistí optimální nabíjení během jízdy i v případě připojení na síť 230V, bateriový computer řídí, chrání a ukazuje stav baterie včetně kapacity a fotovoltaický panel nabíjí baterii energií ze slunce.

Solární sada + booster + computer Mobile Technology Büttner Power-Pack I 90W BCB 20/20 MT 4000iQ

38 621,- Detail »Nahoru