Ohřívače vody plyn, 12 i 220 voltů, rozvody


Ohřívače vody plyn, 12 i 220 voltů, rozvody
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Ohřívač vody do karavanu

má jako vždy tři možnosti volby zdroje energie. Plynové bojlery jsou nejdražší, začínají na ceně klikněte zde . Mají obsah 10 nebo 14 litrů. Ohřev vody je předvolený a probíhá automaticky. Proto musíme při instalaci bojleru počítat s přívodem el. energie 12V DC, zpravidla z akumulátoru. Řízení nemá velkou spotřebu, ale prostě na to nezapomeneme.

Dražší verze bojlerů jsou ještě kombinovány s ohřevem na 220V, takže ohřev může probíhat kombinovaně. Pak jsou ještě bojlery prokombinované s teplovodním topením, ale tyto systémy se zpravidla dodatečně nemontují. Jsou jen v nejdražších verzích. Na 220 voltů jsou průtokové ohřívače od 200 do 800 W. Silnější se neinstalují, protože limit spotřeby v kempech je zpravidla do 6A. Jednoduchým výpočtem ampéry krát napětí vyjde 1320 W, pokud odečteme 800W bojleru, zbude 520 W na lednici (cca 100W), osvětlení cca 4-5 krát 40W, 20 W počítáme na čerpadlo a jsme na zbytku akorát na TV, nebo rádio. Levnější varianty ohřívačů od tří do šesti litrů mohou být nahrazeny modely, které si samy ohlídají pokles teploty, aby se samy vypustily. Jejich poněkud vyšší pořizovací cena se vyrovná, pokud jednou zapomenete na zimu vodu vypustit, nebo ji vypustíte nedostatečně. Zamrznutí bojleru je většinou jeho konec. Prostě praskne. Však každoročně na jaře prudce stoupne jeho prodejnost. Ohřívače Truma se instalují na rozvod vzduchového okruhu. Posledním z rodinky ohřívačů při dělení podle zdroje jsou ohřívače na 12 voltů. Máme pouze jediný model od firmy Elgena z Mnichova. Má příkon 200W, takže jednoduchým výpo čtem zjistíme, že to je téměř 17 ampér. Z toho vyplývá, že při pohonu akumulátorem by běžný akumulátor 'klekl' tak za dvě hodiny. Bojler na 12 voltů je použitelný v praxi pro auta, lodě, nebo jiná speciální zařízení, ale jen za běžícího motoru. Dost důležitou součástí bojleru je speciální expansní nádrž (máme v nabídce), která slouží nejen k vyrovnávání tlaku v systému, který ohrožuje i bojler, nebo ventily, ale zajišťuje bezproblémový chod vodního systému s použitím tlakových spínačů. Ty, jak už jsem zmínil jinde, vyřazují z činnosti běžné mikrospínače a spouští čerpadlo při každém poklesu tlaku po otevře ní nějakého kohoutu. Při každém odstavení karavanu s instalovanou teplou vodou otevřeme všechny ventily, aby se mohly vyrovnávat automaticky tlaky v systému.

Rozvod vody v karavanu

se provádí hadicemi o průměru 10 mm, méně často 8 mm. Pro propojení můžete použít spojky, propojky a rozdělovače. Spojky jsou rovné pro nastavení délky hadice, nebo 90° zahnuté, které jsou velmi důležité pro spojení rozvodu teplé vody v rozích. Nemůžeme plastové hadice v rozích prostě ohnout, ty by se po ohřátí zlomily a jejich průřez by se zmenšil, čímž by mohlo dojít ke zmenšení průtoku. 'Téčka' a 'Ypsilony' se používají k rozdělová ní a slučování hadic ve vodním systému. Všechny spoje páskujeme, nebo jednodušeji svorkujeme speciálními plastovými spojkami (jsou u nás k dostání). Pro studenou vodu používáme průhlednou nebo opletenou hadici, pro teplou vodu jen opletenou hadici. Zpětnému toku vody v případě potřeby zabráníme instalováním zpětných ventilů. Opět musím připomenout důležitost použití nádoby na vyrovnání tlaku, která zabrání poškození ohřívače vody při změnách tlaku při ohřevu nebo ochlazování vody v zásobníku, zejména je to důležité, pokud používáte originální směšovací ventil Truma nebo Elgena místo směšovacích bate rií. Hadice pod karavanem můžeme chránit před mrazem opletením ohřívací pásky. Rozvod vody může být hned za nádrží opatřen filtrem, použití zpětného ventilu je pak povinné.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.Nahoru