Plynové koncovky


Plynové koncovky
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Různé dostupné ukončení plynových hadic

Pravý závit

Seznámení se s plynovými koncovkami hadic začneme u nezákladnějšího pravého závitu. Skládá se z matice, pertlovacího soudku. Matice má pravý závit a dodává se s hadicí pro první montáž. Pokud hadici měníte za stávající a pertlovací soudek máte již s maticí na trubce, jednoduše jej z hadice sejmeme a přišroubujeme hadici na stávající závit.

Takto hadici obdržíte z prodejny a takto ji při první montáži také namontujete. Pertlovací soudek ani matici nesundaváme, nasadíme na konec trubky, který jsme rovně seřízli a zbavili špon a otřepů. Celou hadici nasuneme na doraz a pomocí stranových klíčů utahujeme. Použijeme spíše víc síly tak aby spoj byl těsný, ale ne tolik, abychom strhli závit.

Levý závit

Matice levý závit slouží ke spojení volně stojících spotřebičů, nikoliv ke spojení spotřebičů zabudovaných. Levý závit najdeme na regulátoru, pokud nejde o regulátor podivné české normy, na který se hadice nasadí a spoj páskuje. Tato norma je v Evropě již dost archaická, ale zodpovědní mají jiné starosti, než se starat o bezpečnost plynových spojení. Levý závit snadno poznáme podle drážek na plochách matice, matice s pravým závitem tyto drážky nemají

Rychlospojka samec

Spojení rychlospojkou slouží k rychlému propojení spotřebiče a zdroje. Zpravidla by mělo jít o plynovou zásuvku pevně zabudovanou na stěně, ze zadní strany připojenou ocelovou trubkou k rozvodu a z přední strany samicí rychlospojky. Vytažení rychlospojky by mělo být mechanicky zabezpečné tak, aby hadice nešla vysunout bez uzavření přívodu plynu.

Jako trubka 8mm

Tato hadice, která se vyrábí teprve pár měsíců slouží k propojení fitinky s pertlovacím soudkem, z čehož plyne, že montáž se provádí stejným způsobem jako u koncovky hadice s pravým závitem. Nasadit na doraz a utáhnout. Toto spojení je doporučeno jen jako nouzově, vždy dáváme přednost předepsanému rozvodu z ocelových (nikoliv měděných) trubek.

Hadice k pevným regulátorům

Koncovka hadice pro napevno připojené regulátory k trubce plynového rozvodu, například Secumotion, Caravan, nebo Duo Control. Při utahování je bezpodmínečně nutno použít originální klíč z plastu, jinak dojde k poškození spoje. Ten se utahuje velmi jemně. Připojovací závit nejde použít na nic jiného, než uvedené regulátory. Uvnitř je těsnění, při hrubé manipulaci dojde k poškození.

Matice na německé lahve

Převlečná matice pro plynové lahve německé normy. Hadice jde připevnit i na českou plynovou lahev s použitím redukce 310/600. Německou koncovku lze přimontovat na německé lahve, ale českou koncovku na německou lahev nepřipevníte. Tam je nutno koupit německý regulátor s příslušnou redukcí. Matice se na německou láhev, případně redukci utahuje rukou, případně klíčem 320/364. Nepoužívejte kleště, nebo jiné hrubé nářadí, brzy si opotřebujete těsnění v láhvi, případně adaptéru.

Vždy se držte zásady, že po jakékoliv manipulaci s plynovými spoji před spuštěním kontrolujeme těsnost, nikdy přitom nepoužíváme otevřený oheň. Plamen netěsného plynu může být malý a nepozorovaně hořet a následně způsobit velký požár. Nouzově použijeme roztok mydlinkové vody, při netěsnosti se dělají bublinky. Případně si koupíme sprej na detekci unikajícího plynu, který funguje podobně, také ukáže netěsnost bublinkami.

Na našich stránkách najdete mnoho dalším informací o práci s propan butanem a jeho vlastnostech, například Propan butan - několik důležitých informací.

Obrázky si kliknutím zvětšíte.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Propojení 2 hadic s levým závitem, Propojení 2 hadic s levým závitem

Propojení 2 hadic s levým závitem x

83,- Detail »


Přepojovací díl z levého na pravý závit, Přepojovací díl z levého na pravý závit,8 mm

Přepojovací díl z levého na pravý závit x

83,- Detail »


Přechod z levého závitu na pravý,

Přechod z levého závitu na pravý GOK například z hadice na trubku

88,- Detail »


Redukce plynové trubky, samec 10 mm a na druhé straně otvor s převlečnou maticí pro trubku 8 mm

Redukce plynové trubky GOK z 10 mm na 8 mm typ RED

115,- Detail »


T kus 8 mm 1 vstup a 2 výstupy, T kus,1 vstup a 2 výstupy,8 mm

T kus 8 mm 1 vstup a 2 výstupy x

171,- Detail »


Ohnutý přechod z levého závitu na pravý, Chcete li připojit spotřebič s levým závitem napevno k plynovému systému

Ohnutý přechod z levého závitu na pravý GOK 8 mm s převlečnými matkami

277,- Detail »


Jistící ventil plynové hadice 30 mbar, Jistící ventil plynové hadice uzavře přívod plynu při náhodném narušení plynového systému a velkému úniku plynu,30 mbar

Jistící ventil plynové hadice 30 mbar x

391,- Detail »


Rychlospojka průchozí na trubku 8 mm, Plynovou trubku v požadovaném místě přeřízneme a instalujeme  rychlospojku

Rychlospojka průchozí na trubku 8 mm x

1 750,- Detail »


Klíč na německý regulátor, Zůstává na regulátoru, takže pokud máte zařízení pro čerpání z obou lahví, Duomati - triomatic apod., objednejte dva kusy

Klíč na německý regulátor x

173,- Detail »


Sprej pro test úniku plynu, Spolehlivě odhalí i mikroskopické trhliny nízkotlakového vedení. Sprej bez FCKW.

Sprej pro test úniku plynu GOK 400 ml

99,- Detail »


Sprej pro test úniku plynu, Spolehlivě odhalí i mikroskopické trhliny nízkotlakového vedení. Sprej bez FCKW.

Sprej pro test úniku plynu GOK 125 ml

80,- Detail »Nahoru