Úvod do pohonu karavanu

Úvod do pohonu karavanu
Pohon karavanu úvod:

 

Terénem bez námahy

Ještě před pár lety vzbudil majitel karavanu, který byl vybaven posunovacím zařízením, mnoho pozornosti. Čas od času dokonce výsměch. Dnes už naštěstí doba pokročila a původní myšlenka :“já to nepotřebuji“ vzala za své. Velká část karavanů je již tímto zařízením vybavena a jejich majitelé si ho nemohou vynachválit. Především díky možnosti bez jakékoliv námahy zaparkovat svůj přívěs na milimetry přesně. Tak aby perfektně dosedl na to správné, vámi vybrané místo.

 

Přes trsy a kamení

Elektrické tažné zařízení ukazuje svoji všestrannost přesně tam kde je ho nejvíce potřeba: v terénu. Kdo by chtěl strávit dovolenou na vyasfaltovaném povrchu? Teď když je možnost dostat těžké karavany skrz kluzké louky, pískem, nebo i sněhem přesně na vytoužené místo. Často cestou potkáte i nemilé stoupání, které je vlastními silami nemožné zdolat… tedy bylo. Nyní můžete pomocí těchto zařízení dodat kolům potřebnou sílu. A poté bezpečně, s naprostou jednoduchostí a 100% kontrolou zdolat toto stoupání klidně i v terénu.

 

S elektropohonem

V příslušenstvích jsou rozdílné systémy, které s pomocí elektromotorů rozhýbou karavan. První volbou mezi kempaři jsou napevno přimontovaná posunovací zařízení, která přenáší svoji sílu rovnou na kola obytného přívěsu. Především díky možnosti přesného nastavení a jednoduché a přesné obsluhy. Jediná nevýhoda tohoto systému spočívá v přídavné váze pro váš obytný vůz, s kterou je potřeba počítat. Pohonné motory s montážními díly a ovládáním něco váží. K tomu si ještě přidejte výkonnou baterii s nabíječkou. Ačkoliv i zde už existují kombinované baterie a nabíječky, které poskytnou dostatečný výkon a ušetří na váze.

 

Vyrobeno k velkým výkonům

Výrobci posunovacích zařízení jako AL-KO, REICH nebo Truma věnují zvláštní pozornost kvalitě svých výrobků. Pokud si projdeme výrobní proces, možná nás zarazí fakt, že tyto zařízení se vyrábějí kompletně ručně. Přestože pochází z Německa. Důvodů je spousta, především to pomáhá odhalit vadné součástky zařízení a ještě před samotnou montáží je nahradit. Výrobek prochází při používání velkými namáháními a všechny součástky je musejí bez výjimky vydržet po dlouhá léta provozu.

 

 

Co je potřeba

Pro tažné zařízení, které je napevno přimontované k podvozku karavanu, jsou zapotřebí tři základní díly: pohonné jednotky, k tomu potřebné ovládání s dálkovým ovladačem a baterie. Eventuelně k tomu je možné připočíst ještě nabíječku, pokud by majitel chtěl hned po použití zařízení ho znovu naplno nabít.

Posunovací zařízení se nechají namontovat na všechny typy karavanových podvozků. Důležité je se před objednáním řádně domluvit s odborníkem, nebo prodejcem ohledně montáže na Váš podvozek, aby se předem předešlo nedopatřením a problémům. Zařízení se dle návodu přišroubují k podvozkům karavanů, eventuelně je možné je i přivařit. Všichni přední výrobci uvádí návod montáže svých zařízení na téměř všechny na trhu dostupné modely karavanů. Důležité je také dávat si pozor na světlou výšku. Karavan přijde podle typu zařízení a výběru montáže o část své světlé výšky. Také zde se doporučuje věc předem probrat s odborníkem, který bude provádět montáž, popřípadě s prodejcem.

 

 

Otázka komfortu

Základní rozdíl mezi jednotlivými výrobky na trhu spočívá ve způsobu uvedení zařízení do provozu.

Výhodné modely od značek jako je REICH nebo Truma se na kolo (a z kola) nasazují manuálně. Zní to složitě, ve skutečnosti je to mnohem snazší. Kličkou, nebo ještě lépe Aku vrtačkou za pomocí klikového mechanizmu přijede se zařízením přímo na kolo karavanu. Důležité je brát v potaz, že je zapotřebí manuálně uvézt do provozu i zařízení na druhé kolo. A poté je opět od obou kol manuálně oddálit.

Pohodlněji to jde samozřejmě s elektronickým nájezdem. To si najede na kola díky dálkovému ovládání až na předem nastavený tlak, popřípadě opět odjede.

 

 

Jednoduše s dálkovým ovládáním

Teď přichází ta největší zábava na celém zařízení- dálkové ovládání. S jeho pomocí je možné bez jakékoliv námahy s karavanem pojíždět dopředu, zpět a do zatáček. Dokonce i otočení na místě o 360° je možné. Při vší té zábavě, má ale člověk vše pevně pod kontrolou. Je to dáno funkcí automatického vypínání, kterou jsou vybaveny pohonné jednotky. Jakmile tedy pustíte joystick dálkového ovládání, motory se samy zastaví a udržují karavan na místě, dokud nedáte další povel. Popojíždění s dálkovým ovládáním je také mnohem bezpečnější. Člověk, který ho drží, má lepší přehled než ve voze a případně může vždy změnit svoji pozici, aby lépe viděl na potřebná místa.

 

 

Baterie a proud?

Silné motory musí mít během posouvání k dispozici odpovídající přísun elektrického proudu. K tomu jsou určeny příslušné baterie, potřebné k jednotlivým typům zařízení. Pokud už máte baterii v karavanu, je nutné zjistit zda je kompatibilní. Výhodou je, že je možné používat baterii určenou na posunovací zařízení i k provozu v karavanu.

Odeslat článek známému   Vytisknout