Před zimním odstavením karavanu


Před zimním odstavením karavanu
Kategorie: Obecné informace o karavanech
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Před zimním odstavení karavanu nezapomeneme vypustit vodu ze všech částí vodního systému. Zejména ze nádrže a potrubí. Nezapomeneme na obě nádrže WC. Vždy je lepší, když vyjmeme i čerpadlo, což se stává povinností, pokud je v čerpadle vestavěná zpětná klapka.Zamrznutí vody v potrubí není nijak škodlivé, pokud vypouštíte vodu, stejně se nevydaří vypustit vše. Výhodné je vypustit vodu z nádrží ještě v posledním kempu, protože během jízdy zpět se dostane ven voda z různých zákoutí a dochází k žádoucím náklonům. Před každým odstavením karavanu a to nejen zimním, otevřeme ventily vody, zejména pokud jsou ohřívače vody. Musíme samozřejmě odpojit karavan od zdroje proudu. Pokud nemáte na nádrži nebo na ohřívači výpustné ventily, není problém je dodatečně zabudovat, máme vše skladem. Do nádrže vyvrtáte otvory a osadíte výpustnými ventily. Ovšem správnější postup by byl cel ou nádrž vyjmout a řádně vyčistit. Pak v nádrži nemá co zamrznout.

karavan odstavený na zimu

Nejcitlivějším a nejdražším místem vodního systému je ohřívač vody. Ohřívače vody jsou poměrně drahé a tak musíme být před zimním odstavením zvlášť opatrní, a důsledně kontrolovat, jestli v ohřívači nezůstalo trochu vody. Po otevření všech výpustných ventilů i kohoutů nakláníme karavan pomocí předního kolečka dopředu i dozadu, protože i zbytek vody by mohl způsobit prasknutí bojleru. V nabídce máme i elektrický ohřívač vody 5litrů/800W, který má v konstrukci výpustný ventil, který reaguje na změnu teplot pod 3°C a nebo přetlak. Voda se prostě automaticky vypustí. Cenově je ovšem trochu výš.

Nevestavěná WC můžeme prostě vylít, nebo odnést do prostor, kde mráz není. Napevno zabudovaná WC musíme vypustit. Dolní odpadní nádrž můžeme vyjmout a odnést do tepla, ale stejně se ji doporučuje vyprázdnit a řádně vyčistit. Před vrácením do karavanu ji necháme úplně vyschnout, zejména otočné a posuvné mechanismy. Horní nádrž vypouštíme prostřednictvím trubičky ukazatele stavu a nezapomeneme na vypuštění nalévacího ramene malou zátkou. Posuvné klapky chemických WC ve styku s gumovým těsněním před zimou a pak pravidelně mažeme nejlépe originálním sprejem Thetford.

Složitější to mají ti, kteří kempují v zimě. Ti musí do WC lít nemrznoucí směsi a vodní a odpadní systém opatřit ohřívacími páskami a nádrže ohřívacími tělesy. Zimní kemping má svá úskalí, těžko o nich ale mohu psát. Musím se přiznat, že všechny informace mám zprostředkované, protože v zimě prostě s karavanem nejezdím.

Plachta na karavan

Plachta na karavan

Chtěl jsem uzavřít článek, ale ještě jsem se musel vrátit k plachtám na karavan. Jsou plachty levné, řádově od 4 do 6 tisíc a jsou plachty pořádné. Levné plachty jsou vlastně prosekaný obyčejný igelit, jak řekl jeden zákazník a měl pravdu, vypadá to jako pytlík na vaření rýže. Tak tyto levné plachty u nás nedostanete, přestože jsou v katalogu Frankany. Bylo na ně tolik stížností, že jsme se rozhodli je vůbec nenabízet. Pak jsou plachty kvalitní. Kvalitní plachta je textilie s dutinkami ve sktruktuře. Plachta na karavan totiž nemůže být neprodyšná ani nepromokavá. Velká styčná plocha by mohla pod plachtou začít plesnivět. Kvalitní plachta na karavan tedy nezabrání namočení karavanu, ale zabrání průniku nečistot, prachu a sněhu. Naopak umožní rychlé oschnutí karavanu bez následků, tedy bez fleků a plísní.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.Nahoru