Připojení karavanu na městskou vodu


Připojení karavanu na městskou vodu
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-02-02
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Úvodem o připojení

Přípojka městské vody montáž pod podlahu

Některé moderní kempy, případně jiná místa pro stání karavanů, ale i karavan určený pro bydlení trvalejšího chrakteru umožňují připojení vody, případně s tím souvisejícího odpadu. To sebou přináší nutnost technické úpravy karavanu a to nejen ve smyslu samotného připojení. Nestačí tedy jen karavan připojit příslušnými hadicemi, je potřeba počítat s tím, že ve vodovodním řadu bude běžný tlak vodovodního řadu a pro ten není náš karavan stavěný. Budeme muset tedy prosvést určité úpravy.

Připojení ke zdroji vody

Hadice 15m plochá hadice textilní se dvěma rychlospojkami

Nejprve se vybavíme připojovací hadicí s potřebnými koncovkami. Asi nebudeme sebou vozit zahradní hadici, je tuhá, neskladná a těžká. Vhodné je koupit hadici na cívce, která je upravená pro přepravu v karavanu. Připravíme si malý kufřík se všemi možnými a nemožnými redukcemi a koncovkami od hadičníku na všechny závity po redukce Gardena půl i třičtvrtě coule, abychom nebyli v neznámém kempu nemile překvapeni, že sice máme všechno připraveno a jen se nemůžeme připojit na kohoutek. Nejuniverzálnější je adaptér připojení Hynect S, který umožní i připojení na hubici běžného vodovodního ventilu a tím načerpání vody i v místech mimo kemp.

Připojení ke karavanu

Přívod tlakové vody s regulátorem tlaku

Protože běžný tlak ve vodovodním řadu se pohybuje někde mezi 4 a 6 bary, musíme jej už na vstupu do karavanu regulovat. Podle typu karavanu jsou ventily a ostatní zařízení stavěny na nízký tlak, u přívěsů do 1 baru, u aut s tlakovým čerpadlem do 3-3,5baru. v prodeji jsou jak regulátory tlaku, tak i praktické účelové servisní klapky s regulátorem tlaku a připojením půlcoulovou spojkou normy Gardena.

Přímé připojení nebo doplňování nádrže

Plovák s uzavíracím ventilem

Pro připojení vody máme dvě možnosti. Buď připojíme městskou vodu přímo do systému a vyřadíme vlastní čerpadlo, nebo doplňujeme permanentně nádrž a tak nadále využíváme vlastní čerpadlo. Při druhé variantě můžeme použít automatický dopouštěcí ventil, ovšem i tady platí, že tlak městské vody musí být regulován.

Nezapomínáme na expanzi

Expanse pro čerpadla Shurflo

Pokud máme připojenou hadici připojenou přímo do systému, nesmíme zapomenout na nutnost montáže expanze, která nám vyrovná nárazy tlaku a hlavně pomůže uvolnění tlaku, který vzniká při ohřevu vody v bojleru. Voda se při ohřevu roztahuje a může způsobit poškození nízkotlakého zařízení. Na to se často zapomíná při neodborné instalaci bojleru.

Odpadní systémy

Sada odpadní 6 m

Pokud máme přívod vody, tak s tím souvisí i větší spotřeba, menší hospodárnost a protože se nám voda jen tak neztratí, musíme myslet i na to, kam s ní. Určitě pokud je možnost nebudeme běhat s odpadní nádrží. U aut je to ještě těžší, protože je nádrž zabudovaná pevně. Pokud je v kempu přípojka vody, asi bude možnost připojení na kanalizační systém. U těchto systémů ale není taková unifikace jako u přívodu vody a tak se karavanista musí připravit s ohledem na vlastní technické možnosti sám. V prodeji jsou různé neuvěřitelně flexibilní hadice v třícoulové velikosti, hrdla a přípojky.

Fekalní čerpadlo Fekamat

Fekamat pro Thetford

Poslední vychytávkou pro kemping s připojením je Femamat, což je silné šnekové čerpadlo pro odvod fekálií z vašeho chemického WC přímo do kanalizačního systému. Šnek zpracuje fekálie tak, že bez problémů projdou hadicí 25 mm bez použití další rozkladové chemie.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Adaptér připojení hadice, Flexibilní připojení hadice například na kohoutek

Adaptér připojení hadice Brunner Hynect S

149,- Detail »


Cívka s hadicí, Cívka s hadicí a dvěma rychlospojkami s rozstřikovací koncovkou možno použít i na pevnou montáž

Cívka s hadicí HABA 15 m

503,- Detail »


Cívka s hadicí, Nový tříkomorový systém, pro průchod vody není nutné hadici rozvinout, lehce otáčecí cívka se sklápěcím madlem, nízká hmotnost, 15 m. Dodávka včetně připojení Hynect S

Cívka s hadicí Brunner 15 m

916,- Detail »


Regulátor tlaku městské vody, Stavitelný regulátor tlaku vody z věřejného vodovodu reguluje vstupní tlak do 15 bar na výstupní 1-4 bar podle potřeby. Mosaz, připojení 1/2°, 93 x 60 x 32 mm

Regulátor tlaku městské vody Lilie nastavitelný 1-4 bary

428,- Detail »


Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar, Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar x Gardena / hadičník 9

808,- Detail »


Expanzni nadoba, VYROVNÁVAČ TLAKU   S T spojkou   zajišťuje stejnoměrný tlak vody.Zvlášť nutné pro použití tlakových čerpadel,vhodné i při instalaci ohřívačů teplé vody.Vyrovnává tlaky a chrání zařízení před poškozením přetlakem a podtlakem. Max. tlak 5 bar

Expanzni nadoba KELLER pro vyrovnání tlaku systému

432,- Detail »


Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar, Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar GOK Gardena / RVS 8

864,- Detail »


Plovák s uzavíracím ventilem, Přípojku umístíte do nádrže, ta zastaví přívod vody po naplnění nádrže na stejném principu jako u běžného splachovače

Plovák s uzavíracím ventilem Comet pro vstup vody do kanystru

763,- Detail »


Přívod tlakové vody Colorado, Přípojku můžete instalovat na stěnu nebo podvozek karavanu, slouží k připojení na městskou tlakovou vodu pomocí rychlospojky Gardena. Vstupní tlak do 12 bar, výstupní tlak 1,4 baru. Uzavírací tlak 1,1 baru. Pokud používáte tento vstup, vyřadíte z oběhu čerpadlo, protože tlak snesou všechny výstupní ventily. Můžete pak používat vodu téměř stejně jako doma.

Přívod tlakové vody Colorado Reich s regulátorem tlaku bílý

1 661,- Detail »Nahoru