Regulátor tlaku plynu


Regulátor tlaku plynu
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Regulátor tlaku upravuje výstupní tlak z plynové lahve na předepsanou hodnotu. Vstupní tlak, použitá láhev, okolní teplota a další faktory nemají na výstupní tlak žádný vliv. Do regulátoru nesmí přijít kapalný plyn, lahve se smí používat jen v základní vertikální poloze. Do roku 1996 určoval hodnotu tlaku národní předpis, od roku 1996 se sjednocuje evropskou normou na jednotný tlak 30 mbar. Nepoužívejte regulátor starší než 10 let.

Druhy regulátorů podle použití

Je mnoho druhů plynových regulátorů. Některé jsou pro samostatné spotřebiče, jako vařiče, grily, lednice apod. Rozhodně by bylo chybou se domnívat, že regulátor je určen pouze pro velké lahve. Regulátor může být nutností i pro malé lahve, i ty nejmenší zásobníky, jako kartuše. Rozhodující pro použití regulátoru je typ spotřebiče.

Druhy regulátorů podle montáže

V dřívějších dobách platilo, že na plynovou bombu byl přišroubován regulátor, k němu hadice, která spojovala pevný rozvod z trubek instalovaný v karavanu. Už v devadesátých letech jsem se setkal s karavany, pocházející zejména z Francie, které měly regulátor pevně našroubovaný na stěně a ten byl spojen s plynovou bombou vysokotlakou hadicí. Byl docela oříšek takový regulátor uvést do provozu, protože to byla věc neznámá, nebyl k tomu manuál, nebo byl, ale v jazyce pro mne nesrozumitelném a přitom to mělo podobné bezpečnostní prvky, jako dnešní nejmodernější regulátory. Podobně jako se dnes mačkají tlačítka, u regulátoru se muselo pro zahájení provozu otáčet ovládacím prvkem. Navíc nebyly v Čechách k dostání ty vysokotlaké hadice, tak jsme tyto regulátory vyndavali a nahrazovali je klasikou. Výhod použití napevno montovaného regulátoru regulátoru je víc. Je možné použití bezpečnostních prvků, například crash odpojovač, je možné měnit pouze národní hadice, pokud navštěvujeme zemi s jinými plynovými bombami. Některé regulátory s pevnou instalací umožňují provoz plynu během jízdy. Je ale nutné respektovat národní předpisy.

Spotřebiče podle dělení

V zásadě dělíme spotřebiče na nízkotlaké a vysokotlaké. Není pravdou, že vysokotlaký spotřebič je na vysoký tlak, ve skutečnosti je vysokotlaký spotřebič připojen zpravila přímo na bombu a tlak není regulovaný! Výrobci se nám snaží problematiku usnadnit a používají závity a koncovky tak, aby byly obě norma navzájem nespojitelné. Věc trochu komplikuje český systém hadičníků a sponek, kdy se dá na cokoliv zase cokoliv nasunout, zapáskovat a tak mohou vzniknout docela nebezpečné kombinace. My si budeme pamatovat, že bez ohledu na velikost bomby pro připojení spotřebiče

  • nízkotlakého použijeme vždy předepsaný regulátor
  • vysokotlakého použijeme předepsané periferie

My vám to zjednodušíme, protože u nás kromě kartušových spotřebičů žádný vysokotlaký spotřebič nedostanete. To znamená, že ke všem našim spotřebičům potřebujete regulátor bez ohledu na velikost bomby.

Jak již bylo zmíněno, jsou regulátory pro samostatné spotřebiče, které nepoužíváme v karavanech. Do karavanů instalujeme regulátor pro karavan s pojistným ventilem. Dále existují regulátory inteligentní, které umí automaticky čerpat z prázdnější ze dvou připojených lahví a automaticky plynule přepnou na druhou, v případě že v té první dojde plyn. Pak je ještě vyšší liga, a to jsou regulátory, které je možné používat v karavanech během jízdy. Jsou na to ale ještě další podmínky, ty najdete v manuálu pro jednotlivé regulátory, jejichž nabídku najdete zde.

Spojení regulátoru

Protože náš obchod zastupuje německou firmu, veškeré zboží je podle německých (velmi bezpečných) norem. Pro adaptaci na českou plynovou láhev je nutné použít příslušný díl podle použití plynové láhve.

Několik regulátorů najdete v pravém sloupku, ale to není zdaleka kompletní nabídka. Můžete kliknout na odkaz na nabídku výše, nebo otevřít jakýkoliv regulátor a v řetězci kategorií si vybrat ten pro vás. Nezapomeňte pro vaši bezpečnost, že regulátor a hadice mají životnost 10 let. Ve vlastním zájmu provádějte nebo si nechte provést výměny včas. Zanedbání této údržby může mít fatální následky.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Redukce pro použití regulátoru na 2kg lahev horizontálně, Redukce umožňující propojení 2 kg bomby a regulátoru horizontálně

Redukce pro použití regulátoru na 2kg lahev horizontálně Meva

353,- Detail »


mezikus pro připojení D regulátoru na CZ bombu,

mezikus pro připojení D regulátoru na CZ bombu x

149,- Detail »


Regulátor tlaku, Regulátor pro všechny lahve od 5kg pro použití ke spotřebiči (lednice, gril, vařič), k instalaci do karavanu používejte zásadně regulátor 310/707

Regulátor tlaku GOK 50 mbar pro spotřebiče - plynový box, vařič, gril

235,- Detail »


Regulátor tlaku, Regulátor pro všechny lahve 5-10kg pro použití ke spotřebiči (lednice, gril, vařič), k instalaci do karavanu používejte zásadně regulátor 310/711

Regulátor tlaku GOK 30 mbar pro spotřebiče - plynový box, vařič, gril

233,- Detail »


Regulátor tlaku, Speciál regulátor pro obytné přívěsy,50 mbar s pojistným ventilem. Pojistný ventil je zařízení, které v případě poruchy na regulačním zařízení, při níž dochází k pomalému zvyšování výstupního tlaku, odvede plyn na bezpečné místo.

Regulátor tlaku GOK pro karavany pojistný 50 mbar

348,- Detail »


Regulátor pro karavany, Pojistný ventil je zařízení, které v případě poruchy na regulačním zařízení, při níž dochází k pomalému zvyšování výstupního tlaku, odvede plyn na bezpečné místo.

Regulátor pro karavany GOK EN61 30 mbar 0,8 kg/hod bez manometru s pojistným ventilem

391,- Detail »


Speciální regulátor, Speciální regulátor pro použití k připojení ke Camping-GAZ lahvím

Speciální regulátor GOK pro plynové láhve Camping-GAZ 901, 903 a 907 50mbar

413,- Detail »


Plynový regulátor, Regulátor plynu pro kartuše se závitem na bajonet G 1/4 LH-KN. 50 mbar se standarním závitem pro hadice

Plynový regulátor GOK 50 mbar pro kartuše

438,- Detail »


Regulátor pro karavany, Integrovaná pojistka proti přetlaku

Regulátor pro karavany GOK EN71 30 mbar 1,2 kg/hod bez manometru

475,- Detail »


Regulátor plynu, Regulátor umožňuje za určitých podmínek topení v obytných autech od roku 2007 během jízdy

Regulátor plynu Truma DuoControl CS horizontální 30mbar

4 607,- Detail »


Caravan regulátor, Se stěnovým upevněním vertikálně a připojením na lahve s kapalným plynem do 14 kg obsahu, připojení vysokotlakou hadicí 20 x 1,5 mm. Regulátor s integrovanou ochranou proti přetlaku. Typ EN61DS (výkonový stupeň 3) je 30 mbar, výkonový stupeň 3, KLF x G1/4 LH-KN. Průtok max. 1,5 kg/hodinu. Se zkušebním ventilem.

Caravan regulátor GOK typ EN61DS s možností připojení testeru 1,5 kg/h

1 032,- Detail »


Regulátor plynu, Regulátor umožňuje za určitých podmínek topení v obytných autech od roku 2007 během jízdy

Regulátor plynu Truma DuoControl CS vertikální 30mbar

4 607,- Detail »


Inteligentní regulátor plynu pro dvě bomby, Inteligentní regulátor plynu ke stěnové montáži umožní automatické čerpání plynu z prázdnější láhve. Ostatní podrobnosti o produktu se dočtete v návodu k instalaci, který je na této stránce ke stažení.

Inteligentní regulátor plynu pro dvě bomby Truma DuoControl 30mbar

3 732,- Detail »Nahoru