Solární technika a její využití


Solární technika a její využití
Kategorie: Vše o elektřině v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Pro karavan jen fotovoltaické panely

Solární technika není tak jednoduchá, než jak by se to chtělo zdát. Solární panely se dělí na dva druhy. Jeden druh jsou fotovoltaické články, vyrábějící elektrickou energii. Známější jsou solární panely na střechách domů, které přes výměník ohřívají vodu pro užitek nebo pro vytápění, eventuelně pro ohřev vody v bazénu. Pro karavaning má smysl pouze první varianta. Ohřev vody je sice také možný, ale jsou to spíše individuální úpravy. Pro karavan v zásadě nepočítáme s přímým odběrem z fotovoltaického panelu, pouze s využitím slunečního světla pro nabíjení akumulátoru.

Hlavním požadavkem je nezávislost zdroje energie, ale nezávislost je zpravidla dražší věc a představa, že mikrovlnou troubu budu napájet ze solárního panelu je možná reálná pro děti našich nebo spíše jejich dětí. Dnes se musíme spokojit s tím, co si můžeme dovolit. Navíc pro solární energii nedisponujeme zrovna ideálním klimatickým podnebím a tak to musíme dohánět velikostí panelů. Mezi velikostí panelu a výkonem měřeným ve wattech, nebo lépe přímo v ampérech je přímá úměra. Jestliže máme karavan na Orlíku a chceme čerpat energii ze solárního panelu, musíme si ujasnit, kolik energie hodláme spotřebovat. Peníze ušetřené na panelu můžeme investovat do spotřebičů.

Nejdřív vyměňte žárovky

LED SMD žárovka patice G4 12V 0,7W David Communication
 • za zářivky, přičemž 8W nebo 13W osvítí interiér poměrně solidně a za příjemnou cenu,
nebo za
 • LED, případně SMD žárovky. Aktuální popisy žárovek a hlavně jejich patic najdete zde.

Když lednici, jedině s kompresorem 12/24V

Napájet chladničku ze solárního panelu je opravdu luxus. Chladnička absorpční má spotřebu kolem 6-10A, pokud bychom chtěli chladničku spolehlivě provozovat 24 hodin denně, potřebovali bychom panely s výkonem přes 300A, ty by se na střechu karavanu vůbec nevešly. K tomu samozřejmě baterie minimálně s denní zásobou, tedy od 300Ah. To je opravdu nesmysl. Naproti tomu kompresorová chladnička Waeco má spotřebu 1-2A, tam už je instalace panelu reálná. Možné je využití sady panelu s regulátorem a kabely někde kolem 14000,-. Kompresorové chladničky Waeco jsou krásné, výkonné a úsporné, ale jsou dražší než klasické trojkombinace (plyn/12/220V) a tak je ekonomicky nejvýhodnější koupit normální trojkombinaci.

Televizi a rádio bez problémů

Rozhlasový přijímač běžného výkonu nemá spotřebu velkou a nepoužívá se celý den, ale barevný televizní přijímač LCD má spotřebu kolem 40W, což jsou 3A. Něco můžeme uspořit použitím LED televize. Pro napájení TV ze solárního panelu musíme propočítat jeho běžnou provozní dobu, přičíst ostatní spotřebiče a připočítat rezervu pro horší počasí. Solární energie ze slunce sice neplatíte, ale pořizovací náklady jsou téměř neúměrné. Pro solární energii doporučujeme akumulátor s vysokými cykly, který je sice o něco dražší, ale nevadí mu neustálé vybíjení a nabíjení a v případě jeho úplného vybití jej nepoškodíte, tak jak je to u no rmálního olověného akumulátoru.

Akumulátor můžeme podpořit dobíjením z palivového článku Efoy, případně Efoy kombinovat s fotovoltaickým panelem. Dnes se vyrábí systémy Autark, které řídí dobíjení podle potřeby z fotovoltaického panelu a pokud schází světlo, pak teprve přichází palivový článek. Dosáhne se tak maximálního využití paliva, které se spotřebovává za přísně ekonomického režimu. Více o Hybrid Autark systému se dočtete zde.

Nejvýkonnějším řešením nezávislého zdroje pořád zůstává pořízení výkonného generátoru proudu. Špičkou v parametrech spotřeby a vnějšího hluku jsou malé, lehké kompaktní agregáty Honda se čtyřtaktním motorem. Provozní hluk je téměř neslyšitelný, navíc je vybaven integrovanou nabíječkou, takže můžete současně užívat výkon od 700W a zároveň nabíjet baterie. Pro zajímavost jsou u nás asi o 10% levnější, než ve firemních prodejnách. Ostatně je to i v řadě dalších výrobků. Generátor můžete do pružného lůžka instalovat v plynovém kufru a s odvětráním jej ani nemusíte vyjímat. Kromě přenosných strojů se dají koupit elektrocentrály zabudované na plyn, naftu, nebo benzín.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Monokrystalický solární panel, Solární modul firmy Mobile technology pro obytné vozy přes nízkou cenu nabízí nekompromisní kvalitu. Spolu s odolným sklem a plochým rámem se podařilo snížit hmotnost a montážní výšku. Solární panel je určen i pro karavany s baterií pro pohon a tím zajišťuje celoroční mobilitu. Na rám panelu lze snadno přišroubovat profil pro upevnění na střechu, pokud nelze modul připevnit na stávající střešní nosič

Monokrystalický solární panel Mobile Technology MT-SM 20 300 Wh 917 x 540 x 18 mm 5,6 kg

5 438,- Detail »


Žárovka 10-30V AC/DC, Led SMD žárovka jako náhrada za halogenovou žárovku, teplá bílá, stmívatelná. Další informace najdete v tabulce, druhy patic žárovek v kolonce Odkazy.

Žárovka 10-30V AC/DC David Communication 9 LED SMD patice G4 0,5W

181,- Detail »


Žárovka 10-30V AC/DC, Led SMD žárovka jako náhrada za halogenovou žárovku, teplá bílá, stmívatelná. Další informace najdete v tabulce, druhy patic žárovek v kolonce Odkazy.

Žárovka 10-30V AC/DC David Communication 10 LED SMD Modul 2,5W patice GZ4

205,- Detail »


Žárovka 10-30V AC/DC, Led SMD žárovka jako náhrada za halogenovou žárovku, teplá bílá, stmívatelná. Další informace najdete v tabulce, druhy patic žárovek v kolonce Odkazy.

Žárovka 10-30V AC/DC David Communication 6 LED SMD patice GZ4 1,3W

192,- Detail »


Elektrocentrála benzínová, Kilogramový výkon oproti konvenčním generátorům je o 50pct vyšší, Nová elektronika chrání agregát před zkratem a přepětím. - Díky inovativní technice lze spojit dvě stejné elektrocentrály ke zdvojení výkonu, robustní provedení v nerezovém plášti, trvalý výkon 2,6kW, nízká spotřeba díky regulaci otáček motoru, elektricky řízený invertor, ovládací panel s osvětleným displejem ukazuje různé parametry, např. napětí, jmenovitý proud, napětí baterie a počítač provozních hodin. - výkon 2600W, objem motoru 163cm3, 11,3A, motorový výkon 5,5PS, elektrický start, hlučnost 54-59dB (7m) spotřeba 1,2 l/h, 48 x 29 x 38,5 cm, 44 kg -Bohužel k tomuto produktu není k dispozici český návod, pouze A/N.  -Agregát dovezeme na objednávku po složení jistiny na náš účet

Elektrocentrála benzínová Dometic TEC 29 pro pevné zabudování do auta

91 496,- Detail »


Elektrocentrála plynová, Kilogramový výkon oproti konvenčním generátorům je o 50pct vyšší, Nová elektronika chrání generátor před zkratem a přepětím. - Díky inovativní technice lze spojit dvě stejné elektrocentrály ke zdvojení výkonu, robustní provedení v nerezovém plášti, trvalý výkon 2,6kW, nízká spotřeba díky regulaci otáček motoru, elektricky řízený invertor, ovládací panel s osvětleným displejem ukazuje různé parametry, např. napětí, jmenovitý proud, napětí baterie a počítač provozních hodin. - výkon 2900W, objem motoru 163cm3, motorový výkon 4kW, elektrický start, hlučnost 54-59dB (7m) spotřeba propan butan 1kg/h, 48 x 29 x 38,5 cm, 44 kg -Bohužel k tomuto produktu není k dispozici český návod, pouze A/N. -Agregát dovezeme na objednávku po složení jistiny na náš účet

Elektrocentrála plynová Dometic TEC 29 LPG pro pevné zabudování do auta

103 499,- Detail »


Elektrocentrála diesel, Kilogramový výkon oproti konvenčním generátorům je o 50pct vyšší, Nová elektronika chrání generátor před zkratem a přepětím. - Díky inovativní technice lze spojit dvě stejné elektrocentrály ke zdvojení výkonu, robustní provedení v nerezovém plášti, trvalý výkon 2,5kW, nízká spotřeba díky regulaci otáček motoru, elektricky řízený invertor, ovládací panel s osvětleným displejem ukazuje různé parametry, např. napětí, jmenovitý proud, napětí baterie a počítač provozních hodin. - výkon 2600W, objem motoru 232cm3, 10,9A, motorový výkon 4,5PS, elektrický start, hlučnost 60dB (7m) spotřeba 0,7 l/h, 46,2 x 48,4 x 40,6 cm, 70 kg -Bohužel k tomuto produktu není k dispozici český návod, pouze A/N. -Agregát dovezeme na objednávku po složení jistiny na náš účet

Elektrocentrála diesel Dometic TEC 30 pro pevné zabudování do auta

151 474,- Detail »Nahoru