Stanování a kempování


Stanování a kempování
Kategorie: Vše o stanech ke karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-02-02
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

O stanování

Nejen světová krize, ale i neosobní, byť komfortní dovolená ve vybavených hotelech vrací spoustu lidí k tradičnímu kempování ve stanu ať u nás nebo v zahraničí. Z vlastní skušenosti vím, že nejvíce báječných přátel jsme poznali během dovolené pod stanem. Stan je svým způsobem ztráta soukromí, ale zase na druhou stranu se přiblíží a otevře lidem kolem nás. Dnešní stanování je zdaleka o něčem jiném, než stanování za minulého režimu. Mizerný výběr hodně předraženého a k tomu nedostupného sortimentu, primitivní stany s věčně rozbitými zipy, prosakující stěny, zvlhlé podlahy, to jsou doby dávno minulé.

Vývoj a výroba

Dnešní stany jsou o něčem jiném, výrobci se předhánějí v novinkách, vyvíjejí se nové materiály, technologie ušití, nové konstrukce tak, aby stany byly lehší, voděodolnější, snáze postavitelné a naopak, zdokonaluje se větrání, zmenšuje se hmotnost a rozměry. Seznamujeme se s novými materiály a parametry, z nichž nejdůlěžitejší je odolnost materiálu vůči vodě měřený odolností vodnímu sloupci, což je výška vody, které musí materiál odolat.

Specializace

S vývojem stanů přišla neodmyslitelně specializace, dříve byly malé stany a velké rodinné, speciální stany používali maximálně horolezci. Dnes jsou technologie zaměřené na specializaci, poznáváme například stany tunelové, kopulovité, motorkářské, lehké pro cyklisty, rychle postavené POP UP, a řada dalších. Určitě už při nákupu stanu promýšlíme účel, zkušený stanař si koupí stan odpovídající velikosti a hmotnosti. Není třeba mít zbytečný prostor, ale na druhou stranu musíme počítat s umístěním výbavy. Určitě jiný stan koupíme na cestu autem, ale ještě více budeme počítat, pokud stan neseme celou cestu na zádech.

Modernizace

Při nákupu stanu nebudeme koukat striktně jen na cenu, hodnotíme další parametry, málokdo si dnes koupí stan bez vnitřní části, bereme v potaz i užití, pokud jedeme v létě k moři, je hodně důležitá možnost větrání, ochrana před hmyzem moskytiérami, zvažujeme, jestli ve stanu potřebujeme stát, nebo jen nocovat a podle toho vybírámě výšku. Dnes jsou moderní stany, které mají konstrukci zvenku.

Stavba

Před každou sezónou i bezprostředně po nákupu si zkušebně postavíme stan, abychom zjistili, jestli něco nechybí, případně není poškozeno. Stan nikdy nestavíme přímo na zem, použijeme podložku, nejlépe speciální. Ta chrání stan před znečištěním, případně poškozením, významně produžuje jeho životnost a nám šetří práci při balení. Odpadá čištění stanu a na podložce máme prostor k dokonalému složení.

Napínací materiál

Při stavbě stanu bereme ohled na sebe a okolí. Určitě se vyhneme frekventovanějším místům, například vyšlapaným pěšinkám k toaletám. Snažíme se používat šňůry neonových barev viditelné i v noci, kolíky podle možností zatloukáme tak, aby se nemohl někdo zranit. Nikdy nevážeme šňůry k předmětům, které nám nepatří. Přivázat šňůru k vedle stojícímu autu je sice možná praktické, ale nic netušící řidič by mohl odjet i s vaším stanem. Napínací materiál a drobné díly naleznete zde.

Stanový koberec

Stavba stanu a delší pobyt má devastující účinky na trávník v kempu. Pro ten je dostatečná zátěž nevzdušná podlaha stanu a tak jej určitě nebudeme ničit dalším přikrytím různými foliemi, igelity, nebo krycími plachtami. Pokud si chceme prostor před stanem zvelebit použijeme speciální koberec pro venkovní pobyt. Jeho použití trávník ani po týdnech nepoškodí a my získáme komfort snadno uklizeného prostoru a v případě deště velmi rychlého oschnutí.

Stanový užitkový nábytek

Dříve se věci ukládaly pokud nebylo auto do volného rohu stanu, do batohu, případně pokud byla možnost do auta. Dnes je k dispozici nepřeberné množství různého stanového nábytku, například kuchyně, skříňky, závěsné police, řada modulárně sestavitelných dílů a tak má každý možnost si ve stanu podle finančních a transportních možností udělat pořádek. Haldy všeho možného uvnitř stanu jsou naštěstí minulostí.

Kempové stolky

Napsat pár přehledných slov o kempovém nábytku nelze. Je jich takové množství, že by to nestačilo na tři stránky. Navíc si každý vybere podle svého, i všechny supermarkety nabízí v různých akcích zboží různé kvality. Já byl jen zmínil nutnost koupit stolek odolný počasí. To znamená s plastovou, nebo hliníkovou deskou. V poslední době se hodně prodávají stolky s rolovací lamelovou deskou. Odolná konstrukce, nebývalá skladnost, poměrně velká nosnost a stabilita je řadí pro příznivce stanů k nejzajímavejším.

Kempové židle

Kempové židle se liší svou konstrukcí. Už jsou pryč doby židlí, kde po hodinovém posezení nabíhaly žíly sevřené předním rámem. Takové se prakticky dnes již neprodávají. Moderní jsou židle bez předního rámu ze síťového plátna, například Batyline, nebo PVC s polyesterem. Židle jsou většinou polohovatelné, s možností úpravy až do ležení, síťový materiál velmi vzdušný, nezanechává otisky na kůži. Při nákupu židle je podstatná nosnost, to nikdy nepodceňujte. Nejde jen o rozbití židle, ale hrozí tu i poškození těla. Výrobců je celá řada, proto bych výber nechal na každém.

Altány a párty stany

Aby člověk nebyl závislý jen na počasí, je výhodné brát sebou skladný altánek, který chrání jak před sluncem, tak před deštěm, zároveň vymezuje váš soukromý prostor v kempu, do kterého vám nebude nikdo vstupovat. Snadno do něj umístíte závěsnou svítilnu, stolek, židle. Při silném dešti můžete instalovat bok a tím zvětšit užitný prostor. Moderní altánky tak jako stany mají nosnou konstrukci zvenčí.

Grilování

Ke stanování patří neodmyslitelně večer okořeněný grilovaným masem. V mnoha kempech jsou dnes již zakázány páchnoucí grily na dřevěné uhlí, případně grily, do jejich lávových kamenů kape omastek a ten se přepaluje a rovněž obtěžuje okolí. Dokonalý gril Cramer umí nahradit oboje. Zdravé a chutné grilování s horním ohřevem bez zápachu se zachováním chuti, k tomu čistota a nízká cena provozu. Výrobce firma Cramer je dceřinou společností Electrolux.

Toaleta ve stanu

Možná to znáte. Obrovské stanové městečko, stan na stanu, šňůra na šňůře, venku liják a vám se chce tam, kam je to přes půl kempu. Hodně chce. Ještě že jste připraveni, sáhnete do batohu pro kapesní toaletu Roadbag speciální pro muže nebo ženu .

Toaleta ještě jednou

Opět stanové městečko, používané toalety mnoha lidmi a vy potřebujete mít jistotu si sednout bez následků na zdraví. V některých zahraničních kempech je to samozřejmostí, jinam musíte přijet vybaveni sami. V balení je deset nebo 25 kusůvložek k jednorázovému použití a bezproblémovému spláchnutí bez rizika ucpání záchodu.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.Nahoru