Usměrňovač


Usměrňovač
Kategorie: Vše o elektřině v karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-01-31
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Zdroje 12V v karavanu

Usměrňovač není měnič, to je častý omyl. Měnič mění proud z 12 (24) na 230, usměrňovač, nebo také zdroj naopak z 230V na nějaké nižší napětí, v případě použití do karavanu je to 12V DC (tedy stejnosměrný proud). Usměrňovače do karavanu se vyznačují tím, že mají vestavěné relátko (nebo jiné zařízení), které rozpojí okruh 12V (v našem případě podle zapojení buď z auta, nebo ze samostatné baterie), v okamžiku, když se připojíte na externí přípojku 230V. Lhostejno, zda z veřejné sítě, nebo z elektrocentrály.

Používáte li kombinaci samostatné baterie a připojení z auta, je praktické použití Boosteru s D+ kontaktem. D+ kontakt připojíte jednoduše na spínaný okruh od lednice (pokud je správně zapojena Jäger 13pinové spojení) a máte jistotu, že nabíjení baterie v karavanu probíhá jen když je nastartované tažné vozidlo a také nedojde k tomu, že při startu vozidla dojde k čerpání energie z baterie karavanu. To by mohlo být pro elektroinstalaci v autě nebo karavanu smrtelné. Pozor - nabíjecí charakteristika boosteru je IU pro kyselinové baterie (nikoliv GEL/AGM.)

Ale abychom se vrátili k tématu. Usměrňovače do karavanu mohou být různé konstrukce, ovšem pro nás je podstatná vlastnost popsaná v prvním odstavci. Zásadou pro nákup usměrňovače je mít přesně sečteno, kolik spotřebičů můžeme v jednu chvíli mít najednou zapnuto. Nikdy nespoléháme na to, že k současnému odběru nemůže dojít, navíc je dobré disponovat určitou rezervou s ohledem na čerpadla, která umí v případě koroze, nebo zanesení, nebo jiném defektu zatížit usměrňovač víc, než je uvedeno. V případě, že usměrňovač nedisponuje rezervou, může dojít k jeho poškození. Když už zmiňujeme defekty čerpadel, je třeba připomenout, že defektní čerpadlo umí poškodit i mikrospínače vodních ventilů.

Za usměrňovač můžeme připojit světla, ale opět platí, sečíst všechny odběry. Pokud máme usměrňovač 20-30W (VA), je určen jen pro čerpadlo, av. radiopřijímač. Opotřebené čerpadlo může mít zvýšenou spotřebu. Další zatížení není přípustné. Za usměrňovač nemá smysl připojovat lednici, pokud je vestavěná trojkombinace na 230V. Za usměrňovač můžeme připojit rozhlasový přijímač, je však třeba počítat s tím, že může dojít k rušení. Můžeme aplikovat odrušovací filtr. Předtím, než budete zasahovat do elektroinstalace, než připojíte další spotřebiče k usměrňovači, přesvědčete se o jeho výkonu. Amatérské zásahy vedou k poškození usměrňovače a můžete mi věřit, že s vyhořelým usměrňovačem, na který bylo připojeno víc, než je jeho výkon, přijdou zákazníci dost často. Naše vestavné usměrňovače disponují kromě výstupu 12V i vstupem pro připojení akumulátoru. Pokud připojujete akumulátor k usměrňovači, měli byste dodržet zásadu krátkého drátu, tedy podle možností co nejméně zkrátit přívod a na druhou stranu nešetřit na síle kabelu. Čím silnější, tím menší ztráty na vedení a potažmo úspory energie.

Usměrňovače dodáváme od 18 do 200W, nejčastěji používané jsou usměrňovače kombinované, tedy usměrňovač se standardními vlastnostmi + rozvodnice + jističe. Zpravidla se umístí do šatní skříně poblíž přívodní zásuvky. Sám disponuje několika možnostmi připojení 230 i 12V. Součástí je jištění 12V plochou pojistkou a 230V speciálním jističem. Nechci nikoho nutit posilovat již instalovaný usměrňovač, tento článek je napsán proto, aby varoval před neuváženým připojováním dalších spotřebičů k usměrňovači, který na takový výkon není stavěný. Ale třeba se to zrovna vás netýká.

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Nabíjecí zdroj z 12V i 230V, Dnešní standard pro karavan už je na jiné úrovni a tomu se přizpůsobuje stále modernější technika. Už nejen pro osvětlení a čerpadlo je potřeba zdroj energie a pokud si chcete v karavanu užít nezávislé pohodlí, je třeba mít kvalitní baterii a k ní kvalitní dobíječku. Nový nabíjecí booster kombinuje optimální nabíjení jak pro obytná auta tak i pro přívěsy. Napětí dodávané tažným autem utrpí po cestě ztráty, které musí být kompenzovány. Pro režim jízdy booster omezí na 8A kvůli zatížení vedení a při napojení na 230V se baterie nabíjí až 10A. Pro obytná auta je optimální nabíjení pro baterie do 100Ah, při vyšší kapacitě baterie je nutno zajistit dodatečné nabíjení,  booster převezme funkci přídavného nabíječe. Díky detekci D+ není nutné žádné přídavné relé. MT-Batterie Control Booster pro auta a karavany je optimální zařízení pro karavany a malá vozidla, integrovaný pulser zabraňuje sulfataci baterií. Dodává se včetně teplotního čidla a prodlužovacího kabelu ovládacího panelu 5m

Nabíjecí zdroj z 12V i 230V Mobile Technology MT-Batterie Control Booster pro auta a karavany

10 332,- Detail »


Nabíjecí zdroj z 12V i 230V, Nový booster MT BCB 20/20 (A) pro optimální nabíjení a ochranu vašeho akumulátoru. To znamená automatické výkonné nabíjení IUoU ze sítě 230V, palubního napětí 12V a nově pulsní funkci, která zabraňuje sulfataci palubní baterie.

Booster se jednoduše připojí mezi síť, palubní napětí a akumulátor, nastaví se typ baterie (kyselina / AGM / gel). Při připojení na síť automaticky booster udržuje optimální nabití, během jízdy zaručí maximální možné nabité (v závislosti na délce jízdy)

Rozměr 223 x 70 x 270mm. Auta Hymer skupiny jsou vybavena EBL Schaudt. K montáži do těchto vozů je třeba zapojit přídavné relé.

Nabíjecí zdroj z 12V i 230V Mobile Technology MT BCB 20/20-Batterie Control Booster pro auta a karavany

15 411,- Detail »


Solární panel, Rámové moduly řady S se vyznačují vysokým výkonem a odolností proti extrémním klimatickým podmínkám. Vydrží i kroupy, led, vysoké teploty. Vysoce výkonné solární buňky využívají dostupné světlo na maximální výkon. Vyrobeno v Německu

Solární panel Solara S-Serie S600P36 Ultra 600Wh 70Wp

9 579,- Detail »


Dělič mínus, Kompaktní dělič mínus pólu, vstup max 50A, dělení 12 kontaktů max. 20A, provozní napětí 12/24V, rozměr 90 x 40 x hl60mm

Dělič mínus Mobile Technology MT MV-12

985,- Detail »Nahoru