Ventilátor rozvodu teplého vzduchu


Ventilátor rozvodu teplého vzduchu
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Montáž rozvodu vzduchu do karavanu

Je velký problém, koupit díly rozvodu topení a namontovat do Eifellandu r.v-2003? To se asi dává zezadu na topení, ale tam není vyříznuta žádná díra. Tam jsou mezi toaletou a ložnicí šoupací dveře to znamená, že pod postele to musím táhnout pod karavanem?

Pokud rozkliknete obrázek zadního plechu topení Trumatic S 3002/ 5002, uvidíte v detailu připravené otvory pro ventilátor. Jak montážní pro šrouby, tak funkční pro ventilátor. Dočasná výplň se jednoduše vymáčkne a otvory je hotový. Dodatečná montáž z hlediska spojení se základnovým plechem je dětsky jednoduchá. nemusí se topení ani vyndavat a ani odpojovat od plynu. Předtím ale nastává dilema koupě ventilátoru, kde se nabízí několik možností osazení ovládání.

Ovládací díl ventilátoru TN 1+2 do roku 2002

Pro starší typy s hranatým krytem je to jednoduché, termostat s ovládáním musí být mimo topení, u novějších typů topení S3002 a 5002 je možnost koupě ovládání do připraveného otvoru v horní části krytu. Součástí ovládání je termostat a knoflík nastavení rychlosti otáček. Verze s automatikou má přepínání vypnuto - zapnuto - automat. Jak již bylo řečeno, je v ovládání termostat, takže je nutno vymyslet umístění termostatu tam, kde je prioritní nastavení teploty bez vnějších vlivů. Určitě nebudeme umisťovat termostat tam, kde nechceme topit a naopak určitě neumístíme termostat například do koupelny.

Ventilátor topení na 12 nebo 230V

Kromě umístění ovládání můžeme pořídit ventilátor na 12V, nebo 12V s usměrňovačem 230->12V. Provozování ventilátoru na 230V přes měnič není příliš praktické vzhledem ke zvýšené spotřebě, kterou má měnič i když žádnou energii do spotřebiče nečerpáme. Další variantou ventilátoru je umístění na hadici místo na základnový plech přímo na rozvod vzduchu kamkoliv do vedení, ale ten spíše pomocný, než hlavní. Úplně nejlepší je instalace ventilátoru s automatikou. Ten se zapíná pouze topí li topení a naopak nám nehoní vzduch do karavanu v době, kdy ovládací termostat topení uzavírá. Spotřeba ventilátoru je téměř neznatelná a komfort automatiky se standardem nesrovnatelný. Detailní rozkliknutí ukáže osazení ovládání na krytu nového typu.

Ventilátor topení zvyšuje vnitřní tepelnou pohodu

Ventilátor topení není nezbytně pro provoz nutný, ale znatelně zvyšuje vnitřní tepelnou pohodu, eliminuje srážení vody na plochách, kde setkává teplo a chlad, například pod matracemi postelí, protože prohřeje i prostor pod nimi. Ventilátorem můžeme přitopit ve stanové předsíni s pomocí paketu, ventilátorem můžeme přitopit při zimním provozu pomocí stejného paketu v plynové schránce na plynové lahve, abychom nemuseli shánět dražší propan. Ventilátorem můžeme pomoci vyměnit vzduch v karavanu, když horkem není k hnutí, pokud nainstalujete výdechy u stropu z rozvodu klima, už se dá hovořit o pseudoklimatizaci. K tomu až ale chce pořídit Airmix, pomocí kterého můžete nasávat chladný vzduch zespodu karavanu a navíc se zbavit někdy nepříjemného hluku vibracemi základnového plechu. Pak už bude topný systém dokonalý.

Zimní boty a ohřev topením Trumatic

A nakonec taková perlička, na co český kutil nepřijde. Zákazník si koupil u nás 2 odbočky T/AT, k tomu odpovídající hadici AZR 22 mm. Pak trocha šikovnosti a pár minut času a ráno lezete do suchých a vyhřátých lyžáků. Rozvody teplého vzduchu pro všechny topení se realizují trubkami 310/201 65mm a k tomu odpovídající díly ze seznamu.

A druhá půlka dotazu, zda rozvod vést pod karavanem. Když to není nezbytné, tak bych se tomu vyhnul. Tepelná ztráta je úměrná okolní teplotě, může se stát, že v zimních měsících se místnost, do které vede roura pod karavanem vůbec nevytopí. Menší ztráta vznikne, když se roura lehce v místě posuvných dveří zmáčkne. Pak to jde ještě trochu eliminovat nastavením váhy vzduchu na zadní části ventilátoru topení.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Dvoustupňovitě regulovaný ventilátor topení, Osazuje se na hadice 65 mm (310/201) rozvodu vzduchu, 12V/ 0,23 - 0,5A, pro malá topení, dvoustupňové ovládání s dálkovým ovládáním 50tis nebo 100tis litrů za hodinu. Vhodný na posílení větve topení, pokud nemá dostatečný výkon, možno použít na nasávání vzduchu zpod karavanu s výdechem u stropu jako pseudoklimatizace. Vymění vzduch a mírně ochladí interiér.

Dvoustupňovitě regulovaný ventilátor topení Truma Multivent

3 382,- Detail »


Airmix pro topení, Jeden z nejpříjemnějších vynálezů je airmix. S airmixem odstraníte  vibrace ventilátoru, můžete nastavit přívod vzduchu zvenčí zpod karavanu,  sada Airmix obsahuje veškeré díly k montáži.

Airmix pro topení Truma S 3002, 5002

2 253,- Detail »


Výdech teplého vzduchu, Nyní si můžete přitopit od vnitřního rozvodu i ve stanu. Uzavíratelná klapka se může napojit na vnitřní rozvod. Sada obsahuje T kus pro připojení na stávající systém, Propojku s uzávěrem, aby bylo možno výdech zevnitř karavanu uzavřít  a exteriérovou výdechovou klapku.

Výdech teplého vzduchu Truma do stanové předsíně

1 929,- Detail »


Odbočka,

Odbočka Truma T/AT

413,- Detail »


Teplovzdušná trubka, K zateplení prostoru za polštáři

Teplovzdušná trubka Truma AZR 22mm cena za metr 40210-00

138,- Detail »


Trubka ÜR 3 65mm k topení, Trubka se navléká přes trubku spalin k SL 3002, 2000, dále se používá na všechny rozvody teplého vzduchu pro všechny E, S a C topení. Průmer 65 mm, cena za 1 metr

Trubka ÜR 3 65mm k topení Truma 3004 cena za metr

99,- Detail »Nahoru