Vše o vodě v karavanu


Vše o vodě v karavanu
Kategorie: Vše o vodě v karavanu
Datum:
Aktualizace: 2014-03-11
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Rozvod vody v chatě

Rozvod vody v chatě

Tak toto je dobrá otázka, ale řešení úplně jednoduché nebude. První problém je kombinace tlakového čerpadla a běžné vodovodní baterie. Osobně si myslím, že to příliš dohromady nepůjde. Výkonnější čerpadlo dává tlak maximálně kolem 3 barů, další problém bude s průtokem. Běžné baterie nebudou mít příjemný proud tak jako je to na běžné tlakové vodě s potrubím o minimálním průměru 12mm.

Rozvod vody v chatě »

14litrový elektrobojler Truma

14litrový elektrobojler Truma

Novinkou pro rok 2005 je čtrnáctilitrový karavanový bojler Truma. Hodnoty jsou na karavan docela zajímavé a přímo bojler předurčují k nejvyšším požadavkům pro sprchy, nebo jiné i poloprofesionální využití. Výkonný ohřev 850W, nerezová nádoby s obsahem 14 litrů, kompaktní rozměry průměr 45 cm a výška 29,5 cm.

14litrový elektrobojler Truma »

Některé moderní kempy, případně jiná místa pro stání karavanů, ale i karavan určený pro bydlení trvalejšího chrakteru umožňují připojení vody, případně s tím souvisejícího odpadu. To sebou přináší nutnost technické úpravy karavanu a to nejen ve smyslu samotného připojení.

Připojení karavanu na městskou vodu »

Uniquick systém je propracovaný systém vodního potrubí pro karavany, stačí nakoupit dostatečný počet potřebných komponentů. Montáž je neuvěřitelně jednoduchá, stačí uříznout trubku na míru, pokud nepoužíváte speciální kleště, začistit otřep a fitinku jednoduše zasunout do trubky.

Vodní systém Uniquick »

DIN 51 se používá u manipulačních kanystrů pro nalévání vody, pro malý průměr a mizivou technickou podporu se nehodí pro instalaci čerpadla. Rozkliknutím obrázku dostanete u všech obrázků větší zobrazení.

Normy DIN 51, 61 a 96 »

Mezi nejčastější dotazy, které poslední dobou dostávám se vyskytuje téma teplá voda v karavanu. Lidé se snaží vyhnout se instalaci bojleru a nahradit jej vyhřívacími ponornými tělísky za katalogu. Nabízím základní průřez nabídkou bojlerů pro karavany, obytné vozy, ale třeba i pro využití v malých chatkách, maringotkách, buňkách a dalších zařízeních,

Bojlery v technických detailech »

V zemích českých bylo zvykem vypouštět v kempech vodu po umytí nádobí nebo z umyvadla prostě na zem. V lepším případě jsme vykopli drn a po ukončení pobytu ho vrátili. Ovšem to neuděláte v kempu v zahraničí. Za prvé byste si připadali jako neandrtálci a za druhé byste mohli dostat nepříjemně vyčiněno.

Děkujeme, že používáte odpadní nádrže »

Mám rád maličkosti, co zpříjemní život. V novém katagu 2006 jsem objevil dvě velmi zajímavé položky WC centrální skříňku a poličku do koupelny BadBox 265 x 185 x 55 mm a. První poslouží k urovnání toaletních potřeb v kabině, je z lehkého plastu, samolepící 26,5 x 18,5 x 5,5 cm.

Doplňky koupelny »

Prosím o radu a případně bych potřebné u Vás zakoupil. Již jednou jsem Vám kdysi psal, že vlastním karavan Hobby 440Sfe z roku 2000 a že mám problém s malým objemem nádrže na užitkovou vodu. Po Vaší radě a po prostudování Vašich stránek Vás prosím o konkrétní návrh řešení.

Jak dopojíme nádrž k vodnímu systému »

Vyrovnávač tlaku, neboli expanzní nádoba 300/121 slouží k vyrovnání tlaku ve vodním systému. Buď je určen jako doplněk k tlakovému vodnímu čerpadlu, aby se čerpadlo po nepatrné změně tlaku nereagovalo sepnutím tlakového spínače, nebo chrání systém a zejména ohřívač vody, aby nebyl vystaven nepřiměřeným tlakům

Expanze »

Instalace sprchy do karavanu je poměrně složitá. Musí se dopředu plánovat prostor, kam bude umístěna. U přívěsů je to složitější, protože drtivá většina přívěsů není uzpůsobena na plnohodnotné sprchování, tak jako je tomu u aut, přestože je instalována vanička, ta nebývá utěsněna a tak vody ze sprchování se může klidně objevit i pod postelí. Instalace sprchy do karavanu »

Postupujme popořadě. Nejdříve musíme vodu dostat do karavanu. Kromě běhání s přenosnou nádobou, neboli s kanystrem máme možnost zabudovat pevnou nádrž zpravidla pod sedadlo, nebo podlahu. Montáž pod podlahu se zpravidla provádí u obytných automobilů.

Nádrže, přívod vody a čerpadlo »

Tlaková čerpadla se používají nejen v karavanech, ale i na rekreačních zařízení, je použitelné do studny atd. Při nákupu nezapomeňte na nutnost použití expanzní nádoby k vyrovnávání tlaku. Máme možnost objednat i jiná tlaková čerpadla Shurflo, například i pro zemědělskou nebo laboratorní potřebu.

Návod na tlakové čerpadlo Shurflo »

Přístroj je pro nízký tlak nožním nebo ručním čerpadlem, nebo ponorným. Může být i k automatickým tlakovým čerpadlům pro karavany nebo vodní potrubí s příslušnými armaturami pro omezení tlaku.

Návod na bojler Elgena KB 6 »

Ponorný ohřívač vody nenahrazuje bojler, to je třeba vzít v úvahu, ovšem svůj účel si také najde, například pro ohřev vody na ochranu před mrazem. Přiložené spínací hodiny Thermo-Timer Vám umožňují spínat přístroje s výkonem až 3500 W v závislosti na teplotě nebo času, nebo jejich kombinací.

Návod ohřívač vody CampingStar »

Kromě aut se potýkají nově i přívěsy s pevně zabudovanými nádržemi pod podvozek. Firma AL-KO ukončila z neznámých důvodů výrobu geniálního systému hliníkového držáku rezervy a odpadní nádrže, a tak skončila možnost jednoduchého umístění nádrže pod karavan. Pokud je nádrž napevno připevněna, je třeba řešit nějaké inteligentní vypouštění.

Odpadní nádrže a vypouštění »

Dražší verze bojlerů jsou ještě kombinovány s ohřevem na 220V, takže ohřev může probíhat kombinovaně. Pak jsou ještě bojlery prokombinované s teplovodním topením, ale tyto systémy se zpravidla dodatečně nemontují. Jsou jen v nejdražších verzích. Na 220 voltů jsou průtokové ohřívače od 200 do 800 W.

Ohřívače vody plyn, 12 i 220 voltů, rozvody »

Dnes jsme měli zvláštní případ. Zákazník přišel s tím, že mu v nejmenovaném odborném servisu montovali nádrž. To by bylo vše v pořádku, až na to, že mu provrtali díry do víka nádrže, tudy prostrčili bez jakéhokoliv utěsnění hadici i kabel od vodního čerpadla a dál o tom příliš nepřemýšleli.

Průchodky vody a jiné »

Možná se vám to bude zdát zbytečné, ale musel jsem nakreslit schéma zapojení ponorného čerpadla vody v kombinaci s mikrospínačem v karavanu. Zapojení je velmi jednoduché, pracuje na základním principu připojení spotřebiče na zdroj proudu. Ten je přerušen mikrospínačem ventilu, nebo nožním spínačem.

Schema zapojení ponorného čerpadla »

Truma bojler s možností ohřevem teplým vzduchem. Návod 1,26 MB ve formátu *.pdf stahujte zde. Ještě bych doplnil - při použití trojcestného ventilu povinně instalovat expanzní nádobu, případně akumulátorový tank. Při ohřevu dochází k zvětšování objemu vody a při uzavření ventilu je tato voda uzavřena v krátkém okruhu a hrozí deformace bojleru.

Truma Therme 5 litrů 200W »

Taky když vás něco opravdu zaujme, tak to nechce pustit, dokud se nedozvíte, co nevíte? Já už dva dny převracím v ruce UV lampu na desinfekci vody od firmy Reich. A jak si to prohlížím, čtu německý návod, napadlo mi, že bych ten návod mohl umístit na web.

UV lampa - návod k montáži a použití »

Každý rok po zimě se najde pár karavanistů, kteří zapomněli před sezónou vypustit vodní systém karavanu. Zmrzlá voda může způsobit defekt bojleru. Prakticky ke všem bojlerům jde koupit nová nádoba, takže není nutno měnit celý bojler. U plynového bojleru Truma BN 10 a 14 se musíme k defektu doměřit podle návodu zde,

Výměna pláště bojleru »

Trochu kolem mne spíš nedostatkem času a přebytkem přísunu nových položek bez povšimnutí prošla novinka 2007, vodní systém X-fix, který najdete pod kategorií Voda / Hadice a trubky / Systém X-fix Byl jsem tak nadšen provedením, zpracováním, ale hlavně technickou funkčností,

Vodní systém X-fix »

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Elektrický ohřívač vody elektrický bojler, Čtrnáctilitrový karavanový bojler Truma. Hodnoty jsou na karavan docela zajímavé a přímo bojler předurčují k nejvyšším požadavkům pro sprchy, nebo jiné i poloprofesionální využití. Výkonný ohřev 850W, nerezová nádoby s obsahem 14 litrů, kompaktní rozměry O 45 cm a výška 29,5 cm. Velmi nízká hmotnost zařízení 3 kg. Minimální teplotní ztráta kolem 1,1°C za hodinu pro kvalitní izolaci, krátký čas ohřevu z 15°C na 70°C asi 70 minut. Výrobce dále uvádí bezproblémovou montáž, jednoduché ovládání a možnost zatížit tlakem až 2,8 bar.

Elektrický ohřívač vody elektrický bojler Truma 230V - 850 W, 14 litrů

12 495,- Detail »


Adaptér připojení hadice, Flexibilní připojení hadice například na kohoutek

Adaptér připojení hadice Brunner Hynect S

149,- Detail »


Cívka s hadicí, Cívka s hadicí a dvěma rychlospojkami s rozstřikovací koncovkou možno použít i na pevnou montáž

Cívka s hadicí HABA 15 m

503,- Detail »


Cívka s hadicí, Nový tříkomorový systém, pro průchod vody není nutné hadici rozvinout, lehce otáčecí cívka se sklápěcím madlem, nízká hmotnost, 15 m. Dodávka včetně připojení Hynect S

Cívka s hadicí Brunner 15 m

916,- Detail »


Regulátor tlaku městské vody, Stavitelný regulátor tlaku vody z věřejného vodovodu reguluje vstupní tlak do 15 bar na výstupní 1-4 bar podle potřeby. Mosaz, připojení 1/2°, 93 x 60 x 32 mm

Regulátor tlaku městské vody Lilie nastavitelný 1-4 bary

428,- Detail »


Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar, Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar x Gardena / hadičník 9

808,- Detail »


Expanzni nadoba, VYROVNÁVAČ TLAKU   S T spojkou   zajišťuje stejnoměrný tlak vody.Zvlášť nutné pro použití tlakových čerpadel,vhodné i při instalaci ohřívačů teplé vody.Vyrovnává tlaky a chrání zařízení před poškozením přetlakem a podtlakem. Max. tlak 5 bar

Expanzni nadoba KELLER pro vyrovnání tlaku systému

432,- Detail »


Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar, Regulátor tlaku městské vody do karavanu, výstupní tlak 1,5baru, se zpětným ventilem

Regulátor přívodu vody z veřejného vodovodu 1,5 bar GOK Gardena / RVS 8

864,- Detail »


Plovák s uzavíracím ventilem, Přípojku umístíte do nádrže, ta zastaví přívod vody po naplnění nádrže na stejném principu jako u běžného splachovače

Plovák s uzavíracím ventilem Comet pro vstup vody do kanystru

763,- Detail »


Přívod tlakové vody Colorado, Přípojku můžete instalovat na stěnu nebo podvozek karavanu, slouží k připojení na městskou tlakovou vodu pomocí rychlospojky Gardena. Vstupní tlak do 12 bar, výstupní tlak 1,4 baru. Uzavírací tlak 1,1 baru. Pokud používáte tento vstup, vyřadíte z oběhu čerpadlo, protože tlak snesou všechny výstupní ventily. Můžete pak používat vodu téměř stejně jako doma.

Přívod tlakové vody Colorado Reich s regulátorem tlaku bílý

1 661,- Detail »Nahoru