Zimní provoz propan butanu v karavanu


Zimní provoz propan butanu v karavanu
Kategorie: Vše o plynových rozvodech v karavanu
Datum:
Aktualizace:
Hodnocení:
Doporučit:

Příspěvků: Počet příspěvků

Propan nebo propan-butan?

Plynové láhve flaga

V zásadě jde o rozdělení, zda jde o obytné auto nebo obytný přívěs. Budeme uvažovat logicky. Základní vlastností propanu je, že se umí odpařit na rozdíl od butanu i při nižších teplotách, než 0°C. Pokud se butan neodpaří, zůstává zkapalněný v plynové láhvi, dokud okolní teplota nestoupne nad tuto mez. Pokud teplota nestoupne a butan se neodpaří, může se stát, že zbytkový butan (Flaga-jiné firmy mohou mít odchylky) zůstane nespotřebovaný v láhvi až do úrovně 40% v případě zimní směsi, až 60% u letní směsi. My tedy potřebujeme, aby teplota kolem lahve byla nejméně +1°C. Pokud to nemůžeme zajistit, můžeme kupovat pouze čistý propan. Jeho cena je ale o něco vyšší a shánění trochu komplikovanější než nákup běžné směsi.

Technické řešení

MT venkovní a vnitřní teploměr Mobile Technology

Nejdůležitější je tedy teplota plynové láhve a jejího okolí. V obytném autě je schránky pro plynovou láhev integrovaná, tedy můžeme i při zimním provozu spoléhat na ztrátové teplo z interiéru. Pro kontrolu teploty schránky by bylo užitečné pořídit teploměr s dálkovým čidlem. Ten pořídíme v nějaké prodejně s podobným zaměřením, nebo můžeme koupit teploměr do karavanu. Teploměr umožní sledovat průběžně teplotu a vyhodnocovat nutnost dalších technických úprav. Je možné, že ztrátové teplo interiéru pokryje požadavek udržení teploty ve schránce nad nulou.

Ohřev schránky

Výust oběhu teplého vzduchu do stanové předsíně

Pokud ztrátové teplo nepokryje požadavek, máme dvě možnosti. Buď budeme shánět někde čistý propan, nebo teplo schránce prostě jednoduchou úpravou zajistíme. Budeme mít na mysli, že jako zdroj tepla nesmíme použít nic, co by mohlo způsobit vznícení plynu, tedy je vyloučen jakýkoliv elektrický ohřev, ventilátor, ale i žárovka. Tedy jakýkoliv otevřený plamen, jiskření a další rizikové zařízení a přitom musí být zajištěno odvětrání dna plynové schránky. Můžeme ale využít oběh teplého vzduchu interiéru jednoduchou technickou úpravou. Pokud máme v blízkosti vedení rozvodu vzduchu, jednoduše se na něj vhodnou fitinkou, protáhneme trubkou 65mm teplý vzduch ke schránce a ukončíme vhodným výdechem. Trubku přerušíme propojkou s uzavírací klapkou. Můžeme si tak libovolně podle potřeby uzavřít teplý vzduch a v případě poklesu venkovní teploty pod 0°C zase teplý vzduch otevřít. Výdech umisťujeme s ohledem na fyzikální zákony spíše do dolní části schránky.

Staň se autorem a zaplatíme ti práci zbožím z eshopu

Link QR do mobilu


QR kód (anglicky: QR Code) je uskupení dat v obrázku ve tvaru čtverce. QR kód znatelně usnadní práci s internetem. Pokud máte nainstalovanou aplikaci pro čtení kódu, stačí zaměřit objektiv fotoaparátu na QR kód a jen chvilku počkat. Info zde.


Související zboží

Trubka ÜR 3 65mm k topení, Trubka se navléká přes trubku spalin k SL 3002, 2000, dále se používá na všechny rozvody teplého vzduchu pro všechny E, S a C topení. Průmer 65 mm, cena za 1 metr

Trubka ÜR 3 65mm k topení Truma 3004 cena za metr

99,- Detail »


Výdech teplého vzduchu, Nyní si můžete přitopit od vnitřního rozvodu i ve stanu. Uzavíratelná klapka se může napojit na vnitřní rozvod. Sada obsahuje T kus pro připojení na stávající systém, Propojku s uzávěrem, aby bylo možno výdech zevnitř karavanu uzavřít  a exteriérovou výdechovou klapku.

Výdech teplého vzduchu Truma do stanové předsíně

1 929,- Detail »


Redukce,

Redukce Truma 35 RZ

61,- Detail »


T kus,

T kus Truma T/TL

112,- Detail »


Koncovka,

Koncovka Truma EN-O 65mm

72,- Detail »


Koncovka s krytkou,

Koncovka s krytkou Truma EN béžová

101,- Detail »


Propojka s uzavírací klapkou, Ideální pro možnost uzavření průchodu vzduchu

Propojka s uzavírací klapkou Truma SP se šňůrkovým ovládáním

302,- Detail »Nahoru